12 C
Скопје

Јанша: Вакцинација на 70 отсто од населението во Словенија до почетокот на летото

Словенскиот премиер Јанез Јанша истакна дека според планираните испораки на вакцината против коронавирусот се очекува вакцинација на 70 отсто од населението до почетокот на летото, пренесуваат тамошните медиуми. 

– До почетокот на летото Словенија веќе може да вакцинира 70 отсто од населението и така практично да ја стави епидемијата под контрола, барем во рамките на нашите граници – рече Јанша.

Инаку, Словенија порача 2.757.948 дози од вакцината на Фајзер и Бионтек и 470.000 дози од вакцината на Модерна, што вкупно изнесува 3.227.948 дози од вакцините кои се веќе одобрени во ЕУ.

Тоа значи дека Словенија досега има обезбедено вакцини за 1.613.974 целосни вакцинирања со двете дози.

Кога станува збор за нарачените дози од вакцините кои сѐ уште не го добиле одобрувањето од Европската агенција за лекови (ЕМА), Словенија има 1.397.336 дози нарачани од Астра Зенека, 1.039.880 дози од КјурВак и 940.000 дози од белгиската компанија Јансен.

Прочитајте и...  Важноста на истечените пасоши на нашинците во странство ќе биде продолжена до крајот на годината

Поврзани вести

Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Сава Јањиќ: Љубовта на Атанасије кон Косово беше неизмерна

Слободен печат

Нова студија може да ја покаже ефикасноста на „АстраЗенека“ против бразилската мутација

Слободен печат

Рекордна заплена на дрога: Црногорската полиција пронајде 250 килограми „сканк“ во камион, возачот избега

Слободен печат

Д-р Пановски: Во Македонија има петпати поголема смртност од корона од просекот во светот

Слободен печат

Остави Коментар