Јанкуловски: Формирање на синдикат на универзитетите не е спротивно со ниеден закон

Заради краткиот период, тој вели, на состанок на ректорите на јавните универзитети со ресорниот министер заеднички одлучиле со Министерството за образование и наука единствена точка на колективниот договор да биде покачувањето на платите.

Формирањето на синдикална организација на универзитетите не е спротивно со ниеден закон. Тоа го дозволува и член 220 од Законот за работни односи и неосновани се нападите врз нас ректорите, изјави денеска ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски.

– Кога станува збор за прашањето на јавен сектор, потпишувањето на синдикални колективни договори е секогаш меѓу основачот и синдикалната органзиација. Ние ректорите секогаш се трудиме да го подобриме квалитетот во високото образование, да ги подобриме условите за работа и стандарпт на вработените во универзитетите. Формирањето на синдикална организација на универзитетите секако дека не е контраиндицирано со ниеден закон. Тоа го дозволува и член 220 од Законот за работни односи. Неосновани се нападите врз нас ректорите затоа што законот тоа го дозволува да секој основач на јавна установа потпише договор со репрезентативна синдикална организација. Оваа шанса која ни е наведена за покачување на платите од 10 проценти сметаме дека не треба да се пропушти, особено кога се е во рамки на законската регулатива, рече ректорот Јанкуловски на новинарско прашање по потпишувањето Меморандум за соработка со Агенцијата за национална безбедност.

Прочитајте и...  Лекар од Дебар го победи Ковид 19: Спремен сум да дадам крвна плазма за заразените!

Заради краткиот период, тој вели, на состанок на ректорите на јавните универзитети со ресорниот министер заеднички одлучиле со Министерството за образование и наука единствена точка на колективниот договор да биде покачувањето на платите, а потоа, додава, тој договор ќе се проширува со други точки, кои ќе бидат препуштени на автономното функционирање на таа синдикална организација.

– Ние ниту имаме намера, ниту вршиме притисок на некого, како ќе си одлучат тие така ќе работат. Меѓутоа можам да кажам дека ние како Универзитет за само еден ден и половина постигнавме реперезентативност што е за поздравување, рече Јанкуловски.

Запрашан зошто се инсистира на формирање нов синдикат, според него, очигледно дека постои некоја пречка помеѓу тоа договарање, а дали е во прашање репрезентативност на високото образование во СОНК, рече не може да каже, но штом добиле вакви напатствија ќе работат според нив.

Прочитајте и...  Состојба со коронавирусот до 13 часот

Независниот академски синдикат (НАкС) пред неколку дена се спротивстави на наредбата од ректорот на УКИМ, Никола Јанкуловски, со која, како што вели професорката Мирјана Најчевска, на вработените во високото образование им било наложено да формираат синдикат кој ќе биде под директен надзор на генералниот секретар на ректорот.

Прочитај повеќе

Кратење на платите на високите романски функционери за една четвртина

МИА Агенција

НАЈДОБРA СТРАТЕГИЈА- по искуството на Кина: Мерките не смеат да се прекинат пред да се создаде вакцината!

Слободен печат

Паѓа бројот на новозаразените во Италија, починаа 570 лица, 40 помалку од вчера

Слободен печат

Филипче уверува: И да се разболи некој од Владата од Ковид, државата ќе функционира!

Колку бебиња се раѓаат годишно во ЕУ?

Слободен печат

Филипче: Успешно се амортизира ударот на коронавирусот, имаме линеарен пораст

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четворица вработени во Канал 5 телевизија се во самоизолација

Слободен печат

Штипјанец заразен со коронавирус место во самоизолација фатен со своето возило како фрла отпад

Слободен печат

Анкета: Во време на криза Американците поделени околу работата на Трамп

МИА Агенција

Поради коронавирусот олеснувања од 5,1 милијарди евра за српската економија заради

МИА Агенција

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во Грција 

Слободен печат

Први случај на припадник на КФОР заразен од Ковид-19

МИА Агенција