15 C
Скопје

Јанкович: Со членството во НАТО, ќе се зајакне сигурноста на С. Македонија и на регионот

Северна Македонија, со членството во НАТО, ја оствари една од најважните стратешки цели во надворешната политика, смета полковникот Зоран Јанкович, шеф на Канцеларијата за врски на Алијансата во Скопје, во интервју за порталот zoom.mk.

– Верувам дека сте сега во едно семејството што заеднички со вас ќе и’ овозможи сигурност на вашата земја, на овој регион. Ќе се подобри безбедноста, тоа веќе се случува, што всушност е најзначајното во сето ова и гледам многу други можности што ќе бидат резултат на подобрена безбедност во регионот, оценува полковник Јанкович.

Тој е многу горд што мисијата на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје е завршена со целосен успех.

– Како полноправна членка, сега имате две позиции во Командната структура на НАТО. Имате ваша делегација во рамки на оваа структура во Брисел, во Монс, во Норфолк и на други места, така што, се очекува да ги пополните тие позиции и да дадете придонес во рамки на командната структура на НАТО и нејзиниот процесот на одлучување, вели Јанкович.

Прочитајте и...  Рамадани: ковид-19 се искористува за геополитички влијанија

Во врска со одбивањето на НАТО да му даде безбедносен сертификат на полковникот Секуловски, кој требаше да биде шеф на воената мисијата на Северна Македонија во Брисел, Јанкович вели дека не секој добива безбедносен сертификат затоа што се такви процедурите на Алијансата.

– Кога Словенија стана членка на НАТО и ние имавме такви случаи и не секој доби безбедносен сертификат. Истото ќе се случува и тука во Северна Македонија. Не сметам дека со ова се нарушува довербата кон вашите власти, туку само како дел од една вообичаена процедура во секоја земја-членка, смета словенечкиот полковник Јанкович.

Тој изрази уверување дека со постоечките процедури, со воспоставените политики, ќе се овозможи избор на вистински кадри за потребните позиции. 

Прочитајте и...  Бројот на туристи во февруари намален за 41,7 проценти

Поврзани вести

42 мигранти настрадале во бродолом кај Џибути: Шверцерите не се пронајдени

Слободен печат

ВО ЖИВО: Пресуда за случајот „Трезор“

Слободен печат

Богдановиќ: Бараме вклучување на повеќе институции за предмети поврзани со ДУП-овите

Слободен печат

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Слободен печат

Џафери им го честита почетокот на Рамазан на припадниците на исламската вероисповед

Слободен печат

Филипче: Цените за лекување на коронавирус во приватните клиники предлагаме да се движат од 40.000 до 305.000 денари

Слободен печат

Остави Коментар