Јанева: Стари се „бомбите“ на Ел Чека

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го презентираше Извештајот за работата на нејзиниот тим пред Советот на обвинители на Македонија. По средбата таа изјави дека членовите на Советот биле задоволни од работата на СЈО. Заеднички, нагласи Јанева бил ставот дека мора брзо да се донесе Законот за обвинителство со кој се решава и идниот статус на СЈО.

– Поразговаравме за извештајот, за предизвиците на СЈО, за новиот закон. Реално јас што можам да кажам, дека беа задоволни дека е многу исцрпен извештајот, многу со детали и дека не мора толку да навлегуваме во детали. Се договоривме за некои технички работи за новиот извештај. Во суштина беа задоволни, немаше некои посебни недоразбирања –  рече Јанева.

Прочитајте и...  Драма во Кисела Вода: Скопјанец со нож ја нападнал мајка му, па ја запалил

Таа нагласи дека „бомбите“ кои ги објавува кичевчанецот Шеќерим Ахмети познат како „Ел Чека“ на својот фејсбук профил биле стари и само реобјавени од негова страна.

– Тие се јавно објавени, може да си ги презема од Ју тјуб – рече Јанева.

Шеќерим Ахмети живее во Америка, а пред неколку недели почна да објавува прислушувани разговори на фејсбук.

Прочитај повеќе

Пожар на клиниката за Инфектологија

Слободен печат

Драма во Кисела Вода: Скопјанец со нож ја нападнал мајка му, па ја запалил

Слободен печат

Пронајдени 47 мигранти во „Фиат Дукато“, возачот побегнал

Слободен печат

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Слободен печат

Девојче од Косово пријавено за исчезнато во Скопје

Слободен печат

Поднесено обвинение за точење алкохолни пијалоци на дете

МИА Агенција

Остави Коментар

13 − 10 =

Прочитај повеќе

Тетово: Од нелегални продавачи одземени 489 килограми тутун и 415 кутии цигари

МИА Агенција

Криумчари на мигранти се осудени и протерани од државата откако ја признаа вината

Слободен печат

Турска државјанка во притвор за обид за убиство во Гостивар

Слободен печат

Турски државјанин пронајден прободен со нож на излез од Гостивар, приведена девојка за обид за убиство

Слободен печат

ВО ТЕК ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО САРАЈ: Полицијата заплени 1,3 тони кокаин

Слободен печат

Тетовец со години ја земал пензијата од својата почината мајка, не знаел дека треба да пријави смрт

Слободен печат