Јанева со полициска придружба замина за Гевгелија

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба од КПУ Затвор – Скопје изутринава заминала во Гевгелија на погреб на нејзината мајка, потврди за МИА директорот на затоворот Есад Рахиќ.

Јанева заминала за Гевгелија со одобрение на судија на претходна постапка, кој синоќа и одреди 30-дневен притвор по барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Катица Јанева е осомничена дека ја злоупотребила службената положба и овластувањата и се стекнала со лична корист, со тоа што, најпрво влијаела за ослободување од притвор и враќање на патната исправа, а потоа и дала предлог да се олесни положбата на осомничен во „Империја” со негово прифаќање како сведок во постапката.

Јанева, чиј глас се слушаше во снимките објавени од италијанскиот весник „Ла Веритас”, во кои таа на главниот осомничен за случајот „Империја” Орце Камчев му вели „се ќе биде добро” е третоосомничена во случајот „Рекет”.

Прочитајте и...  Билчик: ЕУ нема да ги менува правилата за преговори со Црна Гора

Таа доцна синоќа од Кривичен суд со полициско комбе беше спроведена во истражниот затвор „Скопје”, но сепак и е дозволено денеска да замине за Гевгелија, каде под полициска придружба ќе присустува на погребот на нејзината мајка, која почина вчера изутрината по долго боледување.

Другите двајца осомничени за „Рекет”,  Бојан Јовановски и Зоки Кичеец повеќе од еден месец се во притвор.

Прочитај повеќе

Исповед на луѓе кои го преживеале коронавирусот: Започнува со главоболка и вртоглавица, а потоа се влошува

Слободен печат

Со воени и државни почести погребан поранешниот египетски претседател Мубарак

Слободен печат

Во претшколско образование лани биле вклучени 38.094 деца

Слободен печат

Жбогар нема информации кога ќе се објават извешатите за Македонија и Албанија

Слободен печат

Панчевски осуден за мобинг

Вучиќ: Нема заразени со коронавирус во Србија

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мерки за подобра заштита од коронавирусот, како подобро да се заштитиме?

Слободен печат

Тажното мајмунче Лука од битолска зоолошка се врати во Скопје ЗОО

Слободен печат

За пензионерите во Полска ќе биде воведен годишен бонус

Слободен печат

Рама во Москва се сретна со Лавров, се разговараше и за косовското прашање

Слободен печат

Груевски до Русковска: Никогаш не сум избегал од соочување со правдата

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ОДЛУКА: Шкотска воведува бесплатни санитарни производи за сите жени

Слободен печат