Јанева нема намера да признае вина за случајот „Рекет“

Одбраната на Јанева е децидна во својот став дека обвинителката за гонење и организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, нема докази против Јанева, па поради тоа, поранешната специјална обвинителка нема да признае вина за случајот „Рекет“, пренесува МКД.МК. 

Јанева во текот на судската постапка ќе докажува дека Русковска нема докази кои укажуваат на тоа дека таа го сторила кривичното дело за кое ја гони ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција,

Јанева од пред неколку дена е во куќен притвор, откако Апелацискиот суд донесе одлука дека мерката притвор во текот на постапката може да се замени со поблага мерка за обезбедување на присуство.

Јанева беше во притвор од 21 август кога беше приведена поради инволвираност во случајот „Рекет”. Во текот на истрагата таа не даде исказ.

Прочитајте и...  Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Во оваа постапка освен Јанева и Јовановски, обвинет е и Зоран Милевски кои исто така е во куќен притвор.

За сега, во притвор е само Јовановски, за кого Апелацискиот суд деновиве треба да донесе одлука.

Прочитај повеќе

Желбата за живот посилна од коронавирусот: Излечена старица со 111 години

Слободен печат

МТСП: Парична помош за сите невработени кои имале прекин на работен однос во периодот од 11 март до 30 април 

Слободен печат

Фругалската четворка против економскиот план на Меркел и Макрон

Слободен печат

Слободата ја добивме, да внимаваме да не ни се удри од глава!

Михаило Донев

Столеска: Сити, Метрополис и Клуб ФМ рамо до рамо со светските радија – само професионалци можат да создадат тим од професионалци

Слободен печат

Бројот на починати од коронавирусот во САД надмина 100.000

Слободен печат

2 comments

m-r.Slobodan Dimitrovski 02/12/2019 - 12:48 at 12:48

ДАЛИ ВООПШТО ПОСТОИ ТАКОВ ЧОВЕК(ФУНКЦИОНЕР) КОЈ ЌЕ КАЖЕ ГРЕШЕН СУМ ЧЕСЕН СУДЕ СУДЕТЕ МИ?
ПА ТАКОВ ТРЕБА ДА ДОБИЕ НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ПРАВО(ДА). ВЕ МОЛАМ?

Reply
НЕВЕН ГНЕВЕН 02/12/2019 - 16:58 at 16:58

Таа како правник и поранешен обвинител, треба троструко да одговара во споредба со обичните криминалци. Аир да не види од се што спечали, било од рекет, од бонуси или од надујани плати.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Исклучена од светот: Шведска ќе плати висока цена заради стратегијата за борба против коронавирусот

Слободен печат

Боинг планира откази за 12.000 вработени

Слободен печат

Меркел: ЕУ во време на криза да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност

Слободен печат

Трамп се закани дека ќе ги затвори социјалните мрежи

Слободен печат

Угостителите денес почнуваат со работа, организирањето на прослави е забрането

Слободен печат

Палмер: Турција да ги намали тензиите на грчко-турската граница кај Александополис

Слободен печат