Јанева испрати писмо од затвор во кое бара сите предмети од СЈО да му се предадат на Јовески

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од Шутка испратила писмо до СЈО со барање сите истраги на СЈО да бидат префрлени во Републичкото јавно обвинителство кај Љубомир Јовески, пренесува НОВА. 

Од СЈО потврдија дека вчера е пристигнато полномошно од Јанева со кое ги овластува обвинителите во ова Јавно обвинителство да ги предадат на Јавното обвинителство на РСМ предметите кои се водат во ова Јавно обвинителство и тоа: кривичните предмети во судење, во истрага и во предистрага.

„Имајќи го предвид законот за СЈО и одредбите за автономија на Обвинителството, во текот на денешниот ден ќе биде испратен допис до Јавното обвнителство на РСМ со цел запознавање на Јавниот обвинител на РСМ со ваквото полномошно, по што ќе биде донесена одлука за евентуално понатамошно постапување“, велат од СЈО.

Прочитајте и...  Белгија нема да ги отвори границите ниту за земјите од белата листа на ЕУ

Јанева, иако е притворена во Шутка таа се уште е законски застапник на сите истраги и обвиненија кои што ги покрена СЈО.

Според овие информации, Јанева писмото наводно го испратила преку затворската управа. Ако се префрлат предметите во Јавното обвинителство, тоа ќе значи други обвинители да работат по нив, со повторно собирање докази, искази на сведоци, што пак може да доведе до застарување на дел од нив.

Прочитај повеќе

САД укинуваат визи за студенти кои учат на далечина

Слободен печат

Евакуација на 1,3 милиони луѓе поради обилни дождови во Јапонија

Слободен печат

Земјотрес од 6,6 степени во Индонезија

Слободен печат

Нов Зеланд ограничува места на меѓународни летови

Слободен печат

Партиите имаат уште 6 дена да ги претстават изборните понуди пред граѓаните

Слободен печат

Северна Кореја: Не планираме нов самит со САД, Сеул шири гласини

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поголем број на оздравени од заболени лица, загриженост за нови случаи од Ковид-19 во регионот

Слободен печат

Трамп на Твитер: Училиштата мора да се отворат на есен

Слободен печат

Чавушоглу: Турција ќе одговори ако ЕУ воведе санкции

Слободен печат

Либански Хезболах и палестински Хамас: Планот на Израел е „агресија против палестинскиот народ”

Слободен печат

Карантин за луѓето кои во Црна Гора влегуваат од Србија

Слободен печат

Променливо облачно време со дожд, грмежи и силен ветер

Слободен печат