Јадранското Море меѓу НАЈЗАГАДЕНИТЕ ВО ЕВРОПА, проблемот најизразен во туристичката сезона

Според списанието „Marine Pollution Bulletin“, Јадранското Море, иако е едно од најубавите, во исто време е и меѓу најзагадените мориња во Европа, наведува „Нешенл џиографик Србија“.

Отпадот во Јадранското Море доаѓа од вкупниот број на околу 4 милиони жители кои живеат на крајбрежјето, а во текот на туристичката сезона овој број се зголемува во просек шест пати.

Проблемот со Јадранското, а слично и со Средоземното Море, е што се работи за мориња од полузатворен тип, кои се тесни и плитки.

Околу 90% од загадувањето на Јадранот доаѓа од Хрватска, а струите носат отпад и од Албанија. Повеќе од 70% од отпадот доаѓа од копното, а остатокот го носат морските струи. Најголема количина од отпадот сочинува пластиката, а потоа и алуминиумски остатоци од лименки и конзерви. За жал, ова важи за целиот Медитеран, каде еколошката свест воопшто не е на високо ниво.

Прочитајте и...  Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Прочитај повеќе

Во мај и јуни со мерката финансиска поддршка на плати опфатени 319.859 работници

Слободен печат

Русија одобри нов антивирусен лек „Коронавир“ за пациенти заразени со Ковид-19

Слободен печат

Здравствени работници бараат изземање од посебните избирачки одбори кои треба да го спроведат гласањето кај лицата со Ковид-19 во понеделник

Слободен печат

Намалено производството на алкохол во Русија

Слободен печат

Франција почна со масовно тестирање на коронавирус

Слободен печат

Заев: Реконструиравме над 30 здравствени установи, продолжуваме да инвестираме во здравството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тусла станува жариште на коронавирусот: Властите го обвинуваат Трамп за предизборниот митинг

Слободен печат

Најголемите европски музеи неделно губат по 600.000 евра

Слободен печат

Досега 744 онлајн апликации за инвертери

Слободен печат

Боки 13: Единствено ќе ме спречат доколку ме лишат од живот

Три дена ќе се собира кабаст отпад од три локации

Слободен печат

Три пати повеќе пријавени болни и изнемоштени лица за гласање во кочанскиот регион

Слободен печат