Јадранка Косор: Очувот се обиде сексуално да ме злоупотребува на 15 години

Поранешната премиерка на Хрватска и претседател на ХДЗ, Јадранка Косор во неодамна објавената мемоарско-биографска книга „Премиерка“ пишува за своето тешко детство, кога очувот кој ја тепал нејзината мајка, се обидел сексуално да ја злоупотребува.

„Нејзиниот очув, кога била девојче од петнаесет години, и влегол во кревет. Тие биле сами во куќата и таа се разбуди со неговата рака на бутот. Ја допирал и ја молел да му прости сè. Да, токму тој препотентен, антипатичен тип што го донела неговата мајка еден ден и рекла дека треба да го нарекува „тато“ од сега. И таа го викала тато затоа што била добра ќерка. Токму овој кукавица се враќал од лов со крвави птици и зајаци, а еден ден ја убил и нејзината сакана кучка Лола, од која инаку се плашел“, пренесува „Јутарњи“ извадоци од книгата на Јадранка Косор.

Прочитајте и...  Ново промотивно видео кое ја претставува Македонија како врвна дестинација (ВИДЕО)

„Нејзината мајка безмилосно, надевајќи се и тајно, ја тепал во собата, а мајка и го криела од нејзината мајка, но … ништо ново во селото Липик! Бидејќи нејзината баба, нејзиниот дедо, дедото на Јадранка Косор, исто така ја тепал и нејзината баба, сè додека тој исчезнал засекогаш во Америка. Исто како и тој сакан, иако никогаш присутен татко на Јадранка Косор, машки црн убавец на кој таа како дете му пишувала, никогаш отворени писма, кој не сакал да знае за неговата ќерка до неговата смрт, па дури и преку неа – ја тепал нејзината мајка.“

Косор пишува дека ја тепал уште од раѓањето, а нејзината мајка честопати доаѓала на училиште како учителка во облеката бидејќи нејзиниот татко, патолошки љубоморен, не и дозволувал да носи фустан.

Прочитајте и...  Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

„Не ми е лесно да зборувам за тоа, но јас мислев дека треба да пишувам за тоа“, изјави Косор за „Јутарњи лист“, истакнувајќи дека напишала книга за жени, сами жени, разведени жени, несреќни жени.

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат