Јадете грозје, може да ви го препороди телото!

Кардиоваскуларните болести, канцерот и дијабетот се најчестите тешки болести на Балканот, а еве како грозјето може да ви помогне да ги спречите.

Ги спречува срцевите болести

Грозјето прави чуда за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Некои состојки што ги содржи ја подобруваат регулацијата на крвниот притисок и ги намалуваат воспаленијата предизвикани од дисбалансот на слободните радикали во телото, ја подобруваат циркулацијата и го штитат васкуларниот систем.

Го намалува ризикот од појавата на дијабетес

Состојките во грозјето во голема мера ја подобруваат регулацијата на нивоата не шеќер во крвта така што го забрзува согорувањето на јаглените хидрати. Добро регулираниот шеќер во крвта во голема мера го намалува ризкот од појава на дијабетес.

Прочитајте и...  „Глупавата грешка“ која популарниот Хју Грант го смести во затвор во 1995 година

Одлична превентива кај одредени видови канцер

Овошјата што се богати со антиоксиданти, како што е грозјето, превентивно делуваат кај некои видови канцер. Односно, улогата на антиоксидантите е да ја штитат ДНК од клетките, да го смалуваат оксидативниот стрес и да ги ублажуваат процесите на телото што влијаат на растот и развојот на туморот.

Помага во слабеењето

Спротивно на мислењето дека се калорични, овие слатки точиња имаат низок гликемиски индекс. Една шолја грозје има само 100 калории.

Прочитај повеќе

10 симптоми што укажуваат на почеток на Алцхајмерова болест

Слободен печат

Дневен хороскоп за 30 септември: Во љубовта никаде не треба да брзате, сѐ што е ваше, ќе си дојде

Слободен печат

Виц на денот: Тоалетна хартија

Слободен печат

Ирина Шајк не можеше да си ја закопча сукњата, па ѕирна задникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Како да препознаете дека на вашето тело му недостига магнезиум? Минералот кој е важен за виталните функции!

Слободен Печат

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат