ЈАДЕЛЕ КЕБАПИ И СЕНДВИЧИ во Сребреник, па се отруле: Дури 71 лице завршиле на лекар, 22 задржани во болница

Од 71 затруени со контаминирана храна од познат фаст фуд ресторан, во тузланската болница биле задржани осуммина најтешки случаи.

На подрачјето на Тузланскиот кантон е почната процедура за прогласување на епидемија на труење со храна. Сите конзумирале храна од објект во општината Сребреник, но има затруени и во местата Градачац, Грачаница и Тузла.

На Клиниката за инфективни болести во Тузла се јавиле 22 пациенти, додека другите побарале помош во здравствените домови. Осуммина се задржани на лекување, а фаст фуд ресторанот е затворен.

Прочитајте и...  Богојески: Македонски концепт се залага за 6 часовен работен ден за работниците во Македонија

Прочитај повеќе

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција

Заев во Конче: На 15 јули гласајте за повеќе пари за земјоделците, за поголема грижа за сите

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција

Јанушев: Доаѓаат најдобрите четири години во историјата на државата

МИА Агенција

Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

МИА Агенција

Ахмети: Првиот премиер Албанец во Македонија ќе се избере тука во Собранието

МИА Агенција

Воведени три нови типови инсулин кои не се од паралелен увоз

МИА Агенција

Ѓукановиќ: Односите со Белград не се добри

МИА Агенција