17 C
Скопје

Ја тресеше мрежата на 78 клубови, но еден играч и натаму е пред Роналдо!

Фудбалерите на Јувентус синоќа на домашен терен го совладаа Кротоне со 3:0, а уште еден одличен натпревар одигра Кристијано Роналдо.

Португалецот и оваа сезона е најдобар играч на „Старата дама“, а во вчерашниот натпревар успеа двапати да се запише во листата на стрелците.

Роналдо ги заокружи сите екипи од Серија А, бидејќи во лигата нема клуб против кој не постигнал гол барем еднаш. Моментно сезонава има 18, еден повеќе од Ромелу Лукаку (Интер).

Исто така, дојде до импресивна бројка од 78 клубови во Топ 5 европските лиги (Италија, Шпанија, Франција, Англија, Германија) против кои успеал да дојде до погодок. Претходно тоа го правеше со Манчестер јунајтед и Реал Мадрид.

Но, ток не води на таа листа, бидејќи пред него е само еден играч. Станува збор за Златан Ибрахимовиќ кој реализирал гол против 79 клубови од Топ 5 европските лиги.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Џабе Јокиќ и Мареј играат фантастично, Денвер си губи

Швеѓанецот играше дури во четири лиги, не настапил само во Германија, како и Роналдо кој исто така не настапил во Бундеслигата, ниту во француската „Лига 1“.

Ибра и натаму ќе остане на врвот, освен доколку голгетерот на Јуве не одлучи да се пресели во Франција или Германија (во Италија против сите реализираше), но можеби не се реални опциите.

ВИДЕО: Роналдо и Јувентус не се откажуваат од титулата

Поврзани вести

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен печат

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Златан му порача на Леброн: Батали ја политиката

Слободен печат

Остави Коментар