25.8 C
Скопје

„Ја разбираме карикатурата, но Петричиќ не го разбира силувањето“: Карикатуристот ја шокираше јавноста

Српскиот карикатуристот Душан Петричиќ крена голема бура со својата карикатура во последниот број на „Нин“, а со неговиот синоќешен настап во емисијата „Впечаток на неделата“, успеа да подигне уште поголема, бидејќи го обвини српскиот претседател Александар Вучиќ за силување.

На контроверзната карикатура, Петричиќ го нацрта претседателот Вучиќ, облечен како племенски поглавица, држејќи мапа на Србија во силна прегратка. На карикатурата Србија вели: „Ух, кога јас ќе прозборувам за девет години силување!“

NIN, 21. januar 2021.

Posted by Karikature Dušana Petričića on Wednesday, January 20, 2021

И не е контроверзна само карикатурата што ја нацрта Петричиќ, туку и кога ја создал. Карикатурата е создадена среде случајот со Мирослав Мика Алексиќ (68), самопрогласен „учител по глума“  всушност водач на малигнен култ, кого неколку поранешни и сегашни студенти, предводени од познатите актерки Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ, го обвинија за силување и сексуално злоставување, пренесе Блиц.

Фото: Screenshot/НИН

Петричиќ беше остро критикуван за карикатурата, најмногу во граѓанските кругови, додека во редовите на владејачката партија и нејзините партнери, целиот случај помина релативно тивко, со оглед на стандардите. Петричиќ е прекоруван за оттргнување на вниманието од вистинските жртви на силување, за политизација на нивната трагедија и за сексистичко, па дури и расистичко релативизирање на страдањата на силуваните лица.

Сепак, има и такви кои веруваат дека карикатурата на Петричиќ е слобода на авторот, уметнички израз што не се граничи со конвенционални правила и дека карикатурата „не е добро разбрана“. Критичарите одговорија дека тие „разбираат карикатура, но дека Петричиќ не разбира силување“.

Петричиќ ги удвои своите влогови минатата ноќ во „Впечаток на неделата“ со изјавата дека тој „се појавува како жртва на силување“ со таа карикатура и дека „има право да го крене својот глас“.

– Не ми паѓа на памет да ја објаснам карикатурата или да се бранам. Искрено, со сето свое срце, ги поддржувам девојките кои ги објавија своите страдања и трагедија во јавноста. Нивните маки ги доживеав како апел до други девојки, до други луѓе да се јават, да пријават такви случаи. Значи, крајно време е да се изјасниме – рече Петричиќ.

Петричиќ истакна дека е сериозен и дека „ова не е шега, не е комика“.

– Александар Вучиќ не силуваше сите нас цели девет години. Јас сум жртва на тоа силување. Имам право да го кренам својот глас. На никој начин не сакав со таа карикатура да го намалам значењето на еден друг вид силување. Постои и ментално силување, кое може да биде сериозно и опасно, порача Петричиќ.

Милан Ќулибрк, главниот уредник на „Нин“, не сакаше подетално да ја коментира контроверзната карикатура.

– Тоа е авторско право. Секој си ја работи својата работа. По „Впечаток на неделата“, Петричиќ рече дека повеќе не сака да ја коментира таа карикатура.

– Ниту тоа не сакам да го коментирам – рече Ќулибрк за „Блиц“.

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Младинската иницијатива за човекови права (YIHR), меѓу другите, има драстично поинакво мислење. Карикатурата на Петричиќ, тие ја оценија како „сексистичка и расистичка релативизација на искуствата на жените жртви на силување“, што „особено ги загрижи“.

Како што истакнаа, тие се „солидаризираат“ со актерките Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ и „сите други девојки и жени кои храбро се појавија во јавноста и зборуваа за сексуално злоставување и силување во училиштето за глума на Мирослав Алексиќ“.

„Овој случај нè потсетува дека сексуалната злоупотреба е сериозна тема за која мора да зборуваме секој ден и да обезбедиме безусловна поддршка, како и да ги охрабриме сите жени жртви на насилство да пријават случаи на сексуална злоупотреба во релевантни институции“, се вели во соопштението на иницијативата.

Од друга страна, претседателката на Хелсиншкиот комитет, Соња Бисерко, за „Блиц“ истакна дека не ѝ е јасно зошто карикатурата на Петричиќ крена толку многу прашина.

Секој има слобода на изразување и секој ја доживува оваа карикатура на свој начин. Силувањето е голем социјален проблем и кај нас и во светот и треба да му се посвети посебно внимание. Потребно е да се зборува за тој проблем, а сега кога секој реагира на свој начин е друга работа – вели Бисерко.

Бранкица Јанковиќ, комесар за заштита на еднаквоста, ја оцени карикатурата на Петричиќ како „несоодветна и навредлива на повеќе нивоа“.

Како што нагласи Јанковиќ, секаков вид насилство врз сексуалната слобода не треба да биде предмет на хумор.

– Силување, сексуално вознемирување и сите други злосторства против сексуалната слобода што ги признава кривично-правниот систем на Србија, се сериозен социјален проблем и не треба да бидат предмет на хумор или ставање во кој било сатиричен или саркастичен контекст – рече Јанковиќ и додаде дека сега е време кога на жртвите на сексуално насилство треба да им се пружи поддршка.

Зорана Михајловиќ, вицепремиер на Владата на Србија и претседател на координативното тело за родова еднаквост, исто така ја оцени карикатурата како несоодветна и навредлива.

„Се прашувам во кој момент престануваме да бидеме човечки суштества кои имаат емпатија и се грижат за другите и започнуваме да ја користиме секоја прилика, дури и најтешката и најболната за жртвите, за да правиме хумор од тоа? Не само што не е смешно, туку користење на тешка ситуација низ која девојчињата поминуваат сите овие денови е за осуда“, изјави Михајловиќ во писмената изјава.

Марика Обрадовиќ, министер за државна администрација и локална самоуправа и потпретседател на СНС, исто така ја осудува карикатурата на Петричиќ.

– Се премина секоја граница на пристојност и добар вкус. Дури и да треба карикатурата треба да предизвикува, постои јасна отворена омраза кон државата и нејзините институции – посочува Обрадовиќ.

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Добивката и приходите на ТикТок двојно зголемени во 2020 година

Слободен печат

Кривична пријава за жител на село Теарце поради закана кон новинари

Слободен печат

Се асфалтира и проширува паркингот кај Клиниката за стоматологија

Слободен печат

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Слободен печат

Димитров: Нема услови за меѓувладина конференција со С.Македонија, бидејќи ништо не е исполнето од Договорот за добрососедство

Слободен печат

Возач на мопед повреден во сообраќајка во Неготино

Слободен печат

Остави Коментар