Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

epa09279439 Elif Elmas (L) of North Macedonia in action during the UEFA EURO 2020 group C preliminary round soccer match between Ukraine and North Macedonia in Bucharest, Romania, 17 June 2021. EPA-EFE/Robert Ghement / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Благодарение на високата победа на Шпанија во Севиља против Словачка (5:0) во последното коло од групата „Е“ на Европското првенство, во осминафиналето ќе игра и третопласираната од групата „Ц“, Украина.

Предводена од селекторот Андриј Шевченко имаа само една победа остварена против Македонија (3:1), а загубија од Холандија (3:2) и Австрија (1:0).

Украина за првпат во својата историја се наоѓа во нокаут-фазата, досега настапите ги завршуваше во групата.

Останува да се види што ќе се случи уште во групата „Ф“, покрај Украина, како најдобротретопласирани во осминафиналето се најдоа уште Чешка и Швајцарија.

Украинците во осминафиналето ќе играат или против победникот од групата „Ф“ (Франција, Германија или Португалија) во понеделник во Букурешт, или против Шведска во вторник во Глазгов.

ВИДЕО: Шпанија фуриозна во Севиља, во осминафиналето против Хрватска!

Видео на денот