Ја изградил најтенката зграда само за брат му да не го гледа морето (ВИДЕО)

Во модерните урбани средини секоја слободна површина станува простор на кој веднаш никнува зграда, куќа или трговски центар. Зградите обично се градат поради потреба, но оваа е изградена од инает.

Twitter

Во педесеттите години на минатиот век во Бејрут е изградена една од најтенките згради во светот на земјиште кое двајца браќа го наследиле од нивниот татко.

Браќата не можеле да се договорат околу поделба на земјиштето, а работата уште повеќе се заплеткала откако дел од земјиштето им одземала градската власт, која таму ја правела инфраструктурата. На крајот им останало земјиште со чуден облик што се наоѓало на самата улица.

Еден од браќата на кој му припаднал овој „несреќен“ дел, направил тенка зграда за да му се одмазди на братот кој поминал подобро и така му го блокирал погледот кон морето, но и ја намалил вредноста на земјиштето.

Прочитајте и...  Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)
Facebook

Денес стои празна, но сопствениците не сакаат да ја урнат

Зградата која локалното население ја нарекува „инает“, на најтесните места е широка само 60 см, а на најшироките 4 метри. Висока е 14 метри, а на секој кат има два стана. Долго време служела како бордел, а потоа прибежиште за бегалците од војната. Денес во неа не живее никој, туку таа е само потсетник на глупаво инаетење. Сопствениците не планираат да ја уриваат бидејќи тешко ќе најдат намена за толку мал простор.

Прочитај повеќе

Иако нема милијарда, на Кајли Џенер не ѝ е тешко: Само минатата година потрошила 130 милиони долари!

Слободен печат

Драгана Ристова: Учев од Раул Гонзалез, кој несебично ми го предаде неговото знаење

Јасмина Кантарџиева Димков

Дневен хороскоп за 2 јуни: Ќе гледате на животот на поразличен начин и ќе ставите крај на проблем кој долго ве мачи

Слободен печат

Виц на денот – Притисок

Слободен печат

„Таа мисли дека е една од браќата“ – Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит го менува полот?

Слободен печат

Ова е Георгина од Скопје, по фотографиите потсетува на светски познатата Емили Ратајковски! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британците во шок – Од денес им се забранети интимните односи, освен во овие услови

Слободен печат

Познатата водителка во емисија во живо имаше мал „инцидент“ со облеката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Генијален трик за лупење јајца: Хит на TikTok кој го погледнаа 100.000 луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

На улиците во Лос Анџелес: Лејди Гага прошета во градник со новото момче (ФОТО)

Васко Спасоски

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат

Се породи пред 4 месеци со третото дете: Познатата манекенка изгледа совршено! (ФОТО)

Васко Спасоски