-6 C
Скопје

Извор од ДУИ за Лајм: Следната недела нов конкурс за вработување на 800 административци од кои 640 ќе бидат Албанци

Според ДУИ, како што пренесува онлајн изданието на „Лајм“ во текот на следната недела ќе се отвори конкурс за вработување за вкупно 800 административци, од кои 640 се резервирани за Албанци, а другите 160 работни места се за други етнички заедници,

„Сега ни е полесно. Првиот вицепремиер е од редовите на ДУИ, Артан Груби, министерот за финансии е наш, Фатмир Бесими. Ќе има повеќе вакви конкурси за постигнување соодветната застапеност, најавуваат од ДУИ, објавувајќи ги овие долгоочекувани информации од јавноста, особено од младите кои штотуку дипломирале.“ изјавил изворот од ДУИ за Лајм.

Од Министерство за информатичко општество и администрација се подготвуваат и мерки со кои ќе се избегне можност лица кои се од една етничка заедница да се претставуваат како членови на друга заедница, само за да бидат вработени.

Прочитајте и...  Вархеји ја поздрави одлуката на Србија за амбасадорот, ја повика Црна Гора да го направи истото

Се подготвува работна група која ќе направи измени и дополнувања на Законот за државните службеници, кои според динамиката на работа се очекува да бидат готови до крајот на декември.

 

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар