Извештајот за новата методологија на преговорите нема да биде објавен на 29 јануари

Извештајот за новата преговарачка методологија на ЕУ во процесот на проширување е еден од неформалните услови побарани од страна на Франција, услов кој го поддржуваат и низа други земји членки на ЕУ.

Портпаролката на Европската Комисија, Ана Писонеро, ги потврди гласините дека извештајот за новата методологија на преговорите нема да биде објавен на 29 јануари како што се очекуваше.

Писонеро порача дека Европската Комисија никогаш официјално не соопштила дека извештајот ќе се објави на 29 јануари, и потврди дека нема да има извештај на тој датум. Очекувањата во дипломатските кругови во Брисел се дека методологијата ќе се објави една недела подоцна, на 5 февруари.

Извештајот за новата преговарачка методологија на ЕУ во процесот на проширување е еден од неформалните услови побарани од страна на Франција, услов кој го поддржуваат и низа други земји членки на ЕУ.

– Во тек сме на финализација на извештајот и тој ќе биде објавен во наредните недели. Целта е да го направиме процесот на зачленување покредибилиен, поефикасен и подинамичен. Нашата намера не е да се исцрта нов процес, туку да се зајакне постоечкиот, а паралелно стоиме зад нашата препорака за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Рековме дека тие го исполнија тоа што се бараше од нив и крајно време е ЕУ да го одржи своето ветување, изјави Писонеро.

Таа додаде дека во пресрет на состанокот на шефови на држави и влади на ЕУ и Западниот Балкан во Загреб во мај ќе биде објавен и економски инвестициски план за Западниот Балкан чија цел е да се „интензивира присуството# на ЕУ на Балканот, процес кој ќе им биде од корист на двете страни, изјави Ана Писонеро.

Прочитај повеќе

Не е се така како што изгледа: И Лепа Брена сaкаше да се направи слаба со Фотошоп, па искриви се околу себе! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ковид-19 во регионот: Најмногу починати и заразени во БиХ, Македонија со повеќе активни случаи од Словенија

Слободен печат

Руфати ја продолжува фудбалската кариера во Украина! (ФОТО)

Слободен печат

Рада Трајковиќ: Договорот од Вашингтон, политички земјотрес за Вучиќ

Слободен печат

Лајчак ги објави темите за кои ќе се дискутира утре во Брисел

Илинка Иљоска

Суперхрана и коктели кои мора да ги пробате оваа есен за супер здравје и топ форма! (ТОП 5 РЕЦЕПТИ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Негативен рекорд во Грција, регистрирани 372 случаи на Ковид-19

МИА Агенција

Мора да се шегувате: Ѓоковиќ не требаше да биде дисквалификуван! (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Една од првите грижи на Владата е да се спречи отпуштањето на вработените

Слободен печат

Анџелина Џоли поради неисхранетост завршила на рехабилитација: Актерката штрајкува со глад?

Слободен печат

Трамп посочи планови на САД за кратење на бројот на војниците во Ирак

Слободен печат

Гаџа: Вардар е европски шампион и тоа е голем предизвик за мене!

Слободен печат