13 C
Скопје

Извештај за нападот на Капитол: Полицијата не беше подготвена

Полицијата што ја обезбедуваше зградата, дури и пред нападот на Капитол на 6 јануари, имаше повеќе информации за претстојната закана отколку што претходно се тврдеше, но беше наредено да не ги користи своите најсилни тактики, се наведува во извештај цитиран од американските медиуми.

Критичкиот извештај на генералниот инспектор на Капитол, Мајкл Болтон, на 104 страници заклучува дека полициските службеници не подготвиле или не одговориле соодветно на смртоносниот напад врз зградата на американскиот Конгрес, јавија Њујорк Тајмс и Си-Ен-Ен.

Безбедносната полиција во Капитол имала информации за предупредување дека приврзаниците на актуелниот претседател Доналд Трамп, кои веруваат дека обвинувањата за измама во неговата изборна загуба во ноември, претставуваат закана, пренесоа медиумите повикувајќи се на извештајот.

Три дена пред нападот, обезбедувањето на Капитол добило разузнавачки билтен за проценка на ризиците од насилство од приврзаниците на Доналд Трамп.

„За разлика од претходните демонстрации по изборите, целта на поддржувачите на Трамп за 6 јануари не се контра-демонстрантите, туку самиот Конгрес”, се вели во документот.

„Нивната тенденција да … повикуваат на насилство може да доведе до особено опасна ситуација за спроведувањето на законот и за пошироката јавност воопшто”, се додава во предупредувањето.

Сепак, на полицијата и било наредено да не ги користи најсилните методи за контрола на толпата, како што се шок гранати, се вели во извештајот.

Ден пред нападот, полицијата во Капитол во својот план за контрола на демонстрациите напиша дека „не се познати конкретни закани во врска со вонредниот состанок на двата дома на Конгресот закажан за тој датум, на кој се очекува да биде потврдена победата на Џо Бајден над Доналд Трамп. “. 

Поврзани вести

Филипините ги враќаат подарените 1000 дози кинески вакцини: Немале одобрение

Слободен печат

Војниците на Беливук откажуваат послушност: Почнаа да откриваат сè за злосторствата на кланот

Слободен печат

Трагедија заради селфи? 20 годишно момче од Војводина се качи на вагон, го убија 25.000 волти

Слободен печат

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат

Лукашенко: Белорусија разви своја „жива“ вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Австралија нема да ги отвори границите за странци до средината на 2022 година

Слободен печат

Остави Коментар