Израелското отстранување на „непосредната закана“ повторно го разгоре конфликтот со Газа

Израел спроведе воздушни напади над две локации каде се наоѓале две раководни лица на милитантната група Исламик Џихад во Газа и Сирија, во еден од ретките напади од ваков тип, што веднаш предизвика реакција и од Газа кон Изреал беа истрелани повеќе ракети, пренесе „Гардијан“.

Баха Абу ал-Ата, 42-годишен палестински командир на Исламик Џихад беше убиен заедно со неговата сопруга во нивниот дом во Газа сити, соопшти групата. Две други лица се повредени во овој напад.

Преку официјална изјава, израелската армија го обвини Абу ал-Ата за координирање на повторени стрелања на ракети кон Израел, како и стрелање од снајпер кон нивната територија во последните две години. Тој исто така најавувал дека се подготвува и за понатамошни напади, а Израелците го нарекоа „темпирана бомба“.

Прочитајте и...  Фетаи откри лажен документ за Смилковско Езеро

– Абу ал-Ата промовираше подготовки за изврши терористички напади на различни начини кон израелски цивили и Израелските одбранбени сили во следните неколку дена. Неговата смрт е директно отстранување на „непосредната закана“ – рекоа властите во Израел.

Канцеларијата на Бенјамин Нетанјаху рече дека премиерот го поддржал нападот, кој доаѓа неколку дена откако Нафтали Бенет кој е краен десничар беше именуван за Министер за одбрана на Израел. Тој претходно повика на поагресивно делување во Газа.

На повеќе од 300 километри оддалеченост во Дамаск, сирискиот државен медиум информираше дека Израел истрелале три ракети во домот на политичкиот лидер на Исламик Џихад, Акрам Ал-Аџури.

Тој преживеал, но неговиот син и внука се убиени, изјавија државните медиуми. Фотографии од населбата Мазе покажаа дека се оштетени две згради.

Прочитајте и...  Маричиќ: Граѓанските организации треба да бидат вклучени во преговорите со ЕУ

За разлика од нападот во Газа, за кој Израел презема целосна одговорност, тие не потврдија дека го спровеле ова воено дејствие. Во изминатите години, Израел спроведе стотици воздушни напади во Сирија, но вообичаено не презема одговорност, велат од „Гардијан“.

Ненадејното зголемување на насилство во регионот по сѐ изгледа дека го разбуди отворениот конфликт на Израел со Иран и земјите кои ги поддржува во регионот.

Од другата страна, сирените дека има ракетен напад врз Израел се огласија неколку пати во близнина на границата со Газа, но и северно сѐ до Тел Авив. Училиштата беа затворени ширум јужен и централен Израел, а цивилите добија насоки да останат близу засолништата за бомби и да не одат на работа. Сѐ уште нема информации дали има жртви.

Прочитајте и...  Дел од Општина Карпош без вода

Неколку палестински милитантни групи делуваат од појасот Газа. Хамас, која е на власт во енклавата, водеше три војни со Израел, но во изминатите месеци се согласи на примирје.

Од Хамас рекоа дека Израел „ја има целата одговорност за последиците на оваа ескалација на состојбите“ и вети дека смртта на ал-Ата „нема да пројде неказнето“.

Исламик Џихад, втората намоќна група во Газа, е поддржана од еден од најголемите непријатели на Израелците, Иран. И додека групата е сојузник на Хамас, тие не го почитуваат примирјето.

Прочитај повеќе

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат

СЗО: Бројот на смртни случаи може да достигне два милиона пред успешна вакцина

Слободен печат