Израелско-либански разговори следниот месец

Израел ќе одржи разговори со Либан следниот месец во обид да го реши долготрајниот спор околу поморската граница, изјави израелски официјален претставник.

Официјалниот претставник рече дека министерот за енергетика Јувал Штајниц ќе ја предводи израелската делегација во разговорите со посредство на САД. Претставници од трите земји најверојатно ќе зборуваат преку видео конференција заради пандемијата на коронавирусот, рече официјалното лице.

Од Либан засега нема коментар.

Израел и Либан немаат дипломатски односи и технички се во воена состојба. Секој од нив тврди за околу 860 квадратни километри (330 квадратни милји) од Средоземното Море дека е нивна ексклузивна економска зона

Прочитајте и...  Бухова: Само едно лице со степен на загрозеност од контактите на министерот Спасовски

Поврзани вести

Вонредна состојба нема да има, границите нема да се затворат, ама казни ќе фрчат!

Мирослава Бурнс

Писмена реакција од МАКПЕТРОЛ АД на вчерашното соопштение на РКЕ

СП.

Уште една наставничка од Кавадарци позитивна на ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО | Пендаровски: Не е потребно вонредна состојба бидејќи сега имаме функционално Собрание

Слободен печат

Ќучук: Јас не сум слушнал категорично „не”, дека ќе има блокада од Бугарија

Слободен печат

Над 21.800 албански лани станале италијански државјани, а за 11 години – над 210 илјади

Слободен печат

Остави Коментар