Израелските сили повторно пукаа врз цели во Газа

epa09192789 Rockets fired from Gaza fly towards Israel, as seen from Gaza City, 11 May 2021. At least one woman was killed after 130 rockets fired by Hamas from Gaza strip fell on Tel Aviv and neighbouring Israeli cities. A day earlier and in response to days of violent confrontations between Israeli security forces and Palestinians in Jerusalem, various Palestinian militants factions in Gaza launched rocket attacks that killed two Israelis in the city of Ashkelon. Israel Defense Forces (IDF) said they hit over 100 targets in Gaza Strip during retaliatory overnight strikes. The Health Ministry of Gaza strip said that at least 26 Palestinian, including nine children, were killed from the Israeli airstrikes. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on 11 May that they will increase the rate and intensity of the strikes. EPA-EFE/MOHAMMED SABER

 Израел потврди дека денеска, како одговор на запалливи балони лансирани од Газа, биле извршени напади врз воени цели и места за лансирање на Хамас.

Израелската војска ги потврди воздушните напади врз Газа и во објавата на Твитер наведе дека се подготвува за различни сценарија, вклучително и можност за ескалација на непријателствата со Хамас.  Медиумите во Газа објавија дека израелски авиони бомбардирале повеќе цивилни цели, но нема потврда за можни жртви.

Во средата, израелската армија изврши воздушни напади врз цели на Хамас во појасот Газа, кршејќи го примирјето постигнато кон крајот на мај за првпат, како одговор на запалливи балони   од палестинската територија.

Видео на денот