Израелските пратеници гласаат за распуштање на Парламентот - Слободен печат

Израелските пратеници гласаат за распуштање на Парламентот

Израелските пратеници денеска почнаа со процесот на гласање за распуштање на Парламентот, Кнесетот, со што ќе овозможи закажување на трети избори за помалку од една година.

Парламентот го усвои прелиминарниот документ за распуштање пред да истече рокот вечерва на полноќ.
Ќе се гласа трипати и доколку биде конечно усвоен тој предлог закон, изборите ќе бидат закажани за 2 март 2020 година.

Оваа година парламентарни избори во Израел се одржаа во април и септември, но на нив немаше јасен победник и не е формирана нова влада.

По септемвриските избори, ниту израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, ниту неговиот главен политички противник Бени Ганц немале неопходно мнозинство, односно најмалку 61 од вкупно 120 пратеника во Парламентот.

Како единствен излез се чинеше влада на национално единство, но тие не можеа да се договорат во рокот од три недели.

И Нетанјаху и Ганц упорно тврдат дека работат на наоѓање излез од политичката криза, која долго време трае, и да се избегнат трети избори за помалку од една година, меѓутоа моментно изгледа дека тоа е невозможно.

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО мора да ги засили обуките во Ирак за да не се повтори борбата против ИД

Слободен печат

Зголемувањето на платите во јавниот сектор во Шпанија државата ќе ја чини 3,21 милијарди евра

Слободен Печат

Владата обезбеди материјална помош и домување за Атиџе и осумчленото семејство во „Медена земја“

Слободен Печат

Најнова месечна прогноза: Заврши зимата во Европа

Слободен печат

Прв случај на заразен од коронавирусот во САД

Слободен Печат

КЛИМАТСКА КРИЗА: Шпанската влада предложи мерки за борба против климатските промени

Слободен печат

Остави Коментар

19 + 4 =

Прочитај повеќе

Трамп и Фон дер Лајен имале „многу добар разговор“

Слободен печат

Лавров: НАТО започнува опасна игра со прогласување на вселената и кибер просторот за свои оперативни домени

Слободен печат

ВНИМАВАЈТЕ: Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица

Слободен Печат

На скопскиот аеродром ќе се стави во функција термо-камера, се крева нивото на претпазливост од новиот вирус и кај нас

Мими Ш.Петкова

Мустафа му даде рок на Курти до крајот на неделата да се договорат за формирање на влада

Слободен печат

Спасовски: Државниот интерес треба да биде приоритет на сите во Владата

Слободен Печат