Израелските пратеници гласаат за распуштање на Парламентот

Израелските пратеници денеска почнаа со процесот на гласање за распуштање на Парламентот, Кнесетот, со што ќе овозможи закажување на трети избори за помалку од една година.

Парламентот го усвои прелиминарниот документ за распуштање пред да истече рокот вечерва на полноќ.
Ќе се гласа трипати и доколку биде конечно усвоен тој предлог закон, изборите ќе бидат закажани за 2 март 2020 година.

Оваа година парламентарни избори во Израел се одржаа во април и септември, но на нив немаше јасен победник и не е формирана нова влада.

По септемвриските избори, ниту израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, ниту неговиот главен политички противник Бени Ганц немале неопходно мнозинство, односно најмалку 61 од вкупно 120 пратеника во Парламентот.

Прочитајте и...  Органи се наоѓаат, доверба во лекарите потешко

Како единствен излез се чинеше влада на национално единство, но тие не можеа да се договорат во рокот од три недели.

И Нетанјаху и Ганц упорно тврдат дека работат на наоѓање излез од политичката криза, која долго време трае, и да се избегнат трети избори за помалку од една година, меѓутоа моментно изгледа дека тоа е невозможно.

Прочитај повеќе

„Меѓаши“: 68,7 отсто од родителите се за комбинирана настава од септември

Слободен печат

По експлозијата во Бејрут 80.000 деца се бездомници

Слободен печат

Албанија: Рекорден број новозаразени, се вработува дополнителен медицински кадар

Слободен печат

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Слободен печат

Шпанија става во карантин 32.000 луѓе

Слободен печат

МЖ Транспорт: Возот на релацијата Кочани-Велес-Скопје во функција по поправка на локомотивата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

После САД и Германија реагира за спорниот закон за ОВК: Не е во склад со основите слободи

Слободен печат

Нови 155 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа две лица

Слободен печат

Mаж исчезнал во водите на Вардар додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат