Израелски сили убиле неколку палестински милитанти во бегалски камп

Западен брег во Газа, Израел/ Фото: Архива на Слободен Печат

Израелската армија утринава уби неколку палестински милитанти во операција во бегалски камп во близина на градот Ерихон на окупираниот Западен Брег.

Засега не е прецизиран бројот на жртви.

Цел на операцијата беа милитантите на исламистичкото движење Хамас, осомничени за обид за напад врз ресторан во блиската еврејска населба Веред Ерихон, исто така на Западниот Брег, на 28 јануари.

Засега нема коментар од палестинските власти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот