Израелски ракетен дрон усмрти едно лице во Сирија

Според ДПА, засега нема никаков коментар од израелска страна за нападот со беспилотното летало.

Еден израелски дрон денеска истрелал ракета врз возило во област што е под непосредна контрола на владините сили во јужна Сирија, убивајќи едно лице, пренесоа државните медиуми, јави ДПА.

Сириската државна агенција Сана јави дела во нападот е убиен цивил „кога изрелски непријателски дрон истрела ракета во селото Кинеитра, на периферијата на градот Хадар“.

Сирискиот Центар за мониторинг на човековите права, со седиште во Велика Британија, соопшти дека нападот бил изведен во јужните предградија на Хадар и дека целта бил припадник на групата „Сириски отпор за слободен Голан“, за која се верува дека е составена од милитанти блиски до владата.

Според ДПА, засега нема никаков коментар од израелска страна за нападот со беспилотното летало.

Прочитајте и...  Топло време, облачност со дожд и грмежи кон крајот на денот

Нападот доаѓа по воздушните напади од понеделникот на израелските авиони врз позиции на „Исламски џихад” кај Дамаск, во кои загинаа шест лица.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат