Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

„Не смееме да зависиме од набавки од други земји“, заклучи министерот за одбрана.

Израел фабрика за производство на ракети ја пренамени за масовно производство на респиратори поради ширењето на епидемијата од коронавирусот, објави денеска министерството за одбрана.

Израел потврди 17 смртни случаи и речиси 5.000 заболени.

Министерот за одбрана Нафтали Бенет предупреди дека земјата има само 2.000 респиратори и дека и требаат уште многу такви апарати за одржување на дишењето кај тешко болните.

Во многу земји има недостиг на респиратори и некои за нивно производство им се обратија на приватните фабрики и на војската.

Респираторите се произведуваат во тајни постројки

„Ова утро почна производството во тајна постројка за ракети и првите респиратори се тестирани и составени“, пишува во соопштението.

За само неколку дена брзо ја пренаменивме линијата за производство на ракети, се додава во соопштението.

Прочитајте и...  Зависноста од игри на среќа и спортско обложување во време на пандемијата на коронавирусот

„Израел мора да ги развие сопствените капацитети за се што има врска со пандемијата на ковид -19, истакна Бенет.

„Не смееме да зависиме од набавки од други земји“, заклучи тој.

 

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат