Израелците еврејската Нова година ќе ја слават во карантин

Израел од денеска воведува тринеделен карантин поради тоа што бројот на заразени со новиот коронавирус не се намалува со месеци.

Новите мерки подразбираат затворање на многу фирми, строго ограничување на јавните собири, додека луѓето ќе можат да се движат на еден километар од нивните домови.

Карантинот се воведува за време на еврејската Нова година, кога граѓаните ги посетуваат своите семејства и се собираат на големи молитвени служби.

Во синоќешното обраќање премиерот Бенјамин Нетанјаху предупреди дека можеби ќе бидат потребни построги мерки за да се спречи преоптоварувањето на болниците.

Во Израел има над 46.000 активни случаи, а најмалку 577 се хоспитализирани во тешка здравстена состојба. Од последици од Ковид-19 вкупно починале 1.169 луѓе.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Полицискииот час не го запре порастот на новозаболени во Словенија

Израел е помеѓу земјите со нај голем број на заразени со новиот коронавирус во однос на бројот на жители. Сега се пријавуваат околу 5.000 новизаразени дневно.

Израелските власти пролетта меѓу првите воведоа строга блокада, ги затворија границите и фирмите, што во мај доведе до намалување на бројот на новозаразени само а неколку десетина лица дневно.

Поврзани вести

Утрово бил на Влада, попладнево позитивен: Германскиот министер за здравство Јенс Шпан со ковид-19

Слободен печат

Атентат врз Самуел Пати: Истрага за седум лица меѓу кои и двајца малолетници на возраст од 14 и 15 години

Слободен печат

Образложение на чешкиот премиер Бабиш за новите ограничувања: Извинете, но здравствениот систем може да пропадне меѓу 7 и 11 ноември

Слободен печат

Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Слободен печат

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Слободен печат

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Остави Коментар