Израел се заканува дека ќе возврати на Хезболах доколку продолжи ракетирањето

Твитер

Израел подготвува голема одмазда за денешниот ракетен истрел на либанскиот екстремист Хезболах врз израелска територија, рече еден одбранбен претставник, наведувајќи дека силата ќе зависи од развојот на ситуацијата.

Како што е наведено, израелската армија во моментов одговара со артилериски оган и удари од борбени авиони, што не се случи со години, но подготвува дополнителни опции за одговор со други средства „отворени и прикриени“.

Мировните сили во Либан оценија дека ситуацијата е „многу опасна“ и дека ракетите биле истрелани врз Израел надвор од областа што ја контролираат во јужен Либан, објавија израелските медиуми.

Вршителот на должноста премиер на Либан Хасан Диаб ги повика ОН да извршат притисок врз Израел да стави крај на „кршењето на суверенитетот на Либан“ со цел да се врати смиреноста во регионот.

Деветнаесет ракети беа истрелани утрово од Либан кон северен Израел, а многу жители на градовите на Голанската висорамнина и во областа Галилеја отидоа во засолништа.

Израелската армија соопшти дека десет проектили го пресретнале одбранбениот систем „ronелезна купола“, шест паднале на отворено подрачје, а три не летале преку границата.

Израелските медиуми наведуваат дека ова е прв бараж оган за кој Хезболах официјално ја презеде одговорноста по Втората либанска војна против Израел во 2006 година.

Израел најпрво одговори со артилериски оган, а очевидци рекоа дека цел на нападот биле либанската страна на фармите Шеба и областа околу градот Кфар Шуба.

Либан и Сирија тврдат дека фармите Шеба припаѓаат на Либан, а ОН дека се дел од Сирија.

Нападот врз Израел наводно предизвикал тензии меѓу локалното население и Хезболах.

 

Видео на денот