9 C
Скопје

Израел почна со вакцинирање на палестински работници

Израелските власти официјално почнаа вакцинација против Ковид-19 на Палестинци кои имаат дозвола за работа за населбите во Израел и Западниот брег.

За оваа намена се поставени станици за вакцинација на повеќе контролни пунктови.

– Мерката е во наш заеднички здравствен и економски интерес, бидејќи живееме во единствен епидемиолошки регион, рече шефот на Координаторот на владините активности на териториите (ЦОГАТ), генерал-мајор Камил Абу Рукун.

Околу 100.000 Палестинци имаат работни дозволи за Израел. Многу од нив работат во градежништвото. Оние кои се подготвени да бидат вакцинирани можат да закажат термин преку нивните израелски работодавци.

На Западниот брег живеат околу четири милиони луѓе. Во областа досега имаше многу малку вакцинација, а нарачаните вакцини сè уште не стигнале.

Прочитајте и...  Ќе се согорува ли отпад на нивите зад Железарница?

Распределбата на првите дози на вакцини од страна на Палестинските власти (ПА) на фудбалери и министри, меѓу другите, предизвика гнев во јавноста.

Во Израел прва доза од вакцината досега примиле околу пет милиони луѓе, а околу 3,8 милиони ја примиле и втората доза од вакцината.

Поврзани вести

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар