Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Израел денеска соопшти дека прекинал кибер напад насочен кон одбранбената индустрија, извршен од хакерската група Лазарус.

Израелското Министерство за одбрана соопшти дека хакерите направиле лажни профили на социјалната мрежа Линкедин и оти се претставувале како извршни директори и високи претставници на меѓународни компании.

Според соопштението на израелското Министерство за одбрана хакерската група Лазарус е „поддржана од странска држава”. Додека, за САД групата е поврзана со Северна Кореја.

Израел и Иран со години меѓусебно се хакираат. Најпознат случај е кога американските и израелските разузнавачки агенција беа осомничени дека го пуштија вирусот Стукнет кој ја наруши иранската нуклеарна програма.

Прочитајте и...  Над 31,3 милиони заразени од ковид-19 во светот, оздравени речиси 23 милиони

Прочитај повеќе

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат