Израел наложи задолжително носење на заштитни маски

Од вечерва до петок наутро е забрането непотребно напуштање на градовите, со што ќе се спречат поголеми собири на семејствата по повод претстојниот празник.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху порача оваа година семејните собирања да бидат помали и ограничени само на оние кои живеат заедно во домот.
Тој уште минатата недела ги повика Израелците да носат заштитни маски на отворено, а со денешната владина одлука оваа мерка ќе биде обврзна. Исклучоци ќе бидат децата, лицата со психички нарушувања, оние кои се сами во просториите или на работните места. Владата посочи и дека маските можат да бидат домашна изработка.
Од вечерва до петок наутро е забрането непотребно напуштање на градовите, со што ќе се спречат поголеми собири на семејствата по повод претстојниот празник.
Во Израел се потврдени над 9.000 заразени случаи со коронавирусот и 60 починати лица.
Прочитајте и...  Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Прочитај повеќе

Спасовски: Комисијата за заразни болести да го разгледа прашањето за отварање на границите

МИА Агенција

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат