15 C
Скопје

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Официјални Лондон и Ерусалим размислуваат да им дозволат на вакцинираните и оздравените лица од коронавирус да патуваат меѓу двете држави, соопштија израелските власти.

Израел и Велика Британија спроведуваат успешна кампања за имунизација.

Британскиот министер Мајкл Гоув допатува во Ерусалим за разгледување на планот, каде оствари средба со шефот на израелската дипломатија Габи Ашкенази.

Во соопштението на израелското Министерство за надворешни работи се наведува дека заедно со Велика Британија ќе работат за унапредување на меѓусебното признавање со цел да им се овозможи на туристите и бизнисмените од двете земји безбедно да патуваат.

Министерството додава дека тоа отвора „можност за создавање зелен коридор за патувања”.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар