Израел гради 1400 нови станови на Западен Брег, Палестинците бесни

Западен брег во Газа, Израел/ Фото: Архива на Слободен Печат

Израел ќе изгради 1.355 нови станови во седум еврејски населби на окупираниот Западен брег, соопшти Министерството за градежништво, а палестинските власти веднаш ја осудија одлуката, пишува Дејли Маил.

„Тендерот за изградба на 1355 станбени единици на подрачјето на Јудеја и Самарија (името Израел го даде на Западниот Брег) е објавен во согласност со одлуката на министерот за градежништво Зев Елкин“, се вели во соопштението.  

Со новите станови, покрај оние чија изградба најавија властите во август, на Западниот Брег ќе никнат вкупно над 2.000 станови, за кои Министерството за одбрана неделава мора да даде зелено светло. 

„Зајакнувањето на еврејското присуство (на Западниот Брег) е клучно за нашата визија“, рече Елкин, член на екстремно десничарската партија Нова надеж. 

Новите станови ќе бидат изградени во седум еврејски населби: 729 во Ариел (северозападниот брег), 346 во Беит-Ел (близу Рамала) и 102 во Елкана (северозападниот брег), се вели во соопштението.  

Палестинците бесни  

Израелската невладина организација „Мир сега“, која се бори против изградбата на нови населби, ја осуди најавата, велејќи дека „оваа влада не е влада на промени“. 

Палестинскиот премиер Мохамед Стајех изјави дека меѓународната заедница „треба да го принуди Израел да ја плати цената за агресијата врз палестинскиот народ, особено по одлуката за нов бран изградба на населби“. 

„Кршењето на меѓународното право“ го осуди и Јордан, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи. На Западниот Брег живеат околу 475.000 имигранти, а таму живеат 2,8 милиони Палестинци. Израелското населување на Западен Брег и Источен Ерусалим е незаконско според меѓународното право, но од 1967 година тоа се спроведува за време на сите претходни влади, вклучително и сегашната, и забрзано во последните години во времето на поранешниот израелски премиер Бенјамин Нетанјаху. 

Неговиот наследник, Нафтали Бенет, предводеше разновидна коалиција од средината на јуни, од радикални десничарски до леви партии кои го поддржуваат замрзнувањето на процесот на решавање.  

Соопштението дојде кога израелската влада презеде паралелни чекори за подобрување на условите за живот на Палестинците, но не се вклучи во мировниот процес. 

Видео на денот