Израел го возврати ударот: Нов напад во Појасот Газа

Фото: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Израелската авијација бомбардира позиции на радикални организации во Појасот Газа, јави палестинската радиостаница Јужен Ал Акса, пренесува Тајмс оф Израел.

Нападите се случиле на периферијата на градовите Кан Јунис и Беит Лахиа во јужните и северните делови на секторот. Испукани биле десетина 10 проектили.

Нападите ги извршиле борбени авиони и хеликоптери. Палестинските групи, пак, возвратиле со оган врз воздухопловните сили на еврејската држава.

Во меѓувреме, набљудувачките пунктови на Хамас во северните делови на Појасот Газа исто така биле под артилериски оган од Израел. Нема извештаи за жртви или материјална штета како резултат на гранатирањето.

Од Газа истрелани две ракети кон Тел Авив, нема жртви

Видео на денот