Изненадување во Јувентус – тренер без ниту еден трофеј ќе го менува Сари, Интер и Конте ќе одат на суд?

Тренерите на двете најдобри екипи во Италија оваа сезона ги очекува бурно лето во борбата да останат на своите позиции.

Забавата во Интер не престанува, Антонио Конте по нападите кон управата на клубот, вчера се обиде да ја спушти топката и демантира дека сака да оди во Јувентус со то што ќе ги натера челниците на „нероаѕурите“ да му дадат отказ.

Но, според италијанските медиуми Конте направи преголема штета, ги наруши односите со управата до таа мерка со што повеќе нема враќање назад. Медиумите тврдат дека Конте нема сам да си замине бидејќи не сака да се откаже од парите, тој во наредните две години треба да заработи чисти 24 милиони евра, 12 милиони по сезона.

Поради тоа Интер, односно генералниот директор Бепе Марота е подготвен да оди на суд бидејќи Конте ги нарушил угледот на клубот, но изгледите дека ќе го добијат случајот се мали. Впрочем така Конте го победи Челси на суд и си ги зема парите за последната година од договорот.

Прочитајте и...  Обложувалниците го предвидуваат новиот шампион во Лига Европа!

Нималку понеинтересно не е ниту во редовите на шампионот Јувентус, каде Сари експресно може да добие отказ доколку не го елиминира Олимпик Лион во осминафиналето од ЛШ.

Изненадувачки, претседателот на „старата дама“ Ањели не е премногу загреан на клупата да го донесе Маурицио Покетино како што се зборуваше во медиумите, дури поголеми шанси има Симоне Инзаги од Лацио. Оваа опција е во игра бидејќи преговорите за нов договор со Лацио се пред прекин поради преголемите барања на Инзаги.

Роберто де Зерби/EPA-EFE/SERENA CAMPANINI

Но, од друга страна Ањели сериозно размислува на клупата да го донесе тренерот на Сасуоло, Роберто Де Зерби. Де Зерби негува напаѓачки фудбал, идоли му со Марсело Биелса и Пеп Гвардиола и ја копира нивната тактика, што му се допаѓа на Ањели и е подготвен да му даде шанса. За услугите на Де зерби заинтересирана е и Барселона.

Прочитајте и...  Гатузо: Елмас и натаму позитивен на ковид-19!

Поврзани вести

Томас Милер е легенда: Играме против најголемите хулигани во фудбалот, а јас добивам жолт картон

Слободен печат

Игравме див фудбал, но најважна е победата

Слободен печат

Бурно е во „кралскиот“ клуб, Перез во соблекувалната му дал ултиматум на тренерот Зидан

Слободен печат

Синот на легендарниот Турам преку Гугл го докажувал идентитетот на редарите пред „Џузепе Меаца“

Слободен печат

ВИДЕО: „Граѓаните“ со пресврт, Суарез уште еднаш немоќен пред Баерн!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичното лево крило на Металург во Топ 5 голови на Лига Европа!

Слободен печат

Остави Коментар