-2 C
Скопје

Изненадување: Србија поразена од репрезентација која 65 години не играла на Евробаскет, Русија ја прегази Естонија

Кошаркарската репрезентација на Србија доживеа шокантен пораз од Швајцарија со 92:90 во квалификациите за ЕП 2022 година. За тоа колку е големо изненадувањето со поразот на Србија која е кошаркарска сила, доволно зборува податокот дека Швајцарија последен пат на Европско првенство играла 1955 година.

Одлучувачки момент за големото изненадување на Швајцарија е одличниот шут посебно за три поени кој беше неверојатни 56%. Напрецизен беше Марко Млаѓан со 18 поени, а по 16 поени дадоа Душан Млаѓан и Џонатан Казади. Кај Србија која настапи без најдобрите кошаркари се истакна Алекса Аврамовиќ со 23 поени.

Во нашата група, Русија со убедливи 84:56 ја совлада Естонија.Евгениј Бабурин со 19 поени беше најдобар во руската репрезентација, додека Андреј Воронцевич постигна 15. Кај Естонците, најмногу се истакна Јанари Јоесар со 11 поени.

Прочитајте и...  Русија протерува двајца холандски дипломати како одмазда за слична мерка

Изненадувачки пораз доживеа и Шпанија која со 95:87 е поразена од Израел, додека Словенија е на чекор до пласман на Евробаскетот 2022 по триумфот од 84:73 над Украина.

Резултати:
Швајцарија – Србија 92:90
Романија – Полска 61:91
Финска – Грузија 85:91
Естонија – Русија 56:84
Израел – Шпанија 95:87
Словенија – Украина 84:73

Поврзани вести

Е. Пелистер против Татабања двата натпревари ќе ги игра во Битола

Слободен печат

Непотизам во Романија, синот на тренерот игра по 20 минути на секој натпревар

Слободен печат

Милион луѓе го следеле летот на Озил до Истанбул

Слободен печат

Реал Мадрид си договори фантастично засилување, Алаба четири години на „Сантијаго Бернабеу“

Слободен печат

Голем удар за Австралија опен, двајца тенисери позитивни на коронавирус

Слободен печат

ВИДЕО: Харден и Дурент режираа спектакуларна победа над Јанис и Милвоки

Слободен печат

Остави Коментар