Изминатата седмица во Охрид и Дебар по 16, во Струга 48 потврдени случаи на КОВИД-19

Изминатата седмица од вкупно земените 263 материјали за испитување 185 се собрани според епидемиолошки индикации, а 78 материјали зе земени при скрининг тестирањето со упат од матичен лекар.

Седмичниот билтен на Центарот за јавно здравје од Охрид што ги опфаќа општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа покажува дека во периодот од 25 до 31 јули лабораториски е дијагностицирано присуство на КОВИД-19 кај 16 лица од Охрид, 48 лица од Струга и исто 16 лица од Дебар.

Изминатата седмица од вкупно земените 263 материјали за испитување 185 се собрани според епидемиолошки индикации, а 78 материјали зе земени при скрининг тестирањето со упат од матичен лекар.

Во Охрид има 84 активни случаеви на КОВИД-19, во Струга 195, а во Дебар 108 пациенти. Во односниот период оздравени се 37 лица од Охрид, 43 лица од Струга и 17 лица од Дебар. Изминатата седмица се регистрирани два смртни случаи поврзани со КОВИД-19, и двата од Општина Струга.

Прочитајте и...  Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

Кога станува збор за вкупниот биланс од почетокот на епидемијата заклучно со вчерашниот ден КОВИД-19 е регистриран кај вкупно 916 лица во односните општини и тоа 272 лица во општините Охрид и Дебрца, 449 лица во општините Струга и Вевчани и 195 лица во општините Дебар и Центар Жупа. Оздравени пациенти од Охрид се 186, од Струга се 225, а од Дебар и Центар Жупа се 79 пациенти. Во Охридско починати се седум лица, во струшко 43, а во Дебар и Центар Жупа пет лица.

Прочитај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

МИА Агенција

Коалиција СЕГА: Младите – приоритет денес за подобро утре

МИА Агенција

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

МИА Агенција

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција

511 граѓани казнети за неносење маска

Слободен печат

Адеми смета дека учебната година треба да почне со физичко присуство, нема амбиција со онлајн-учење да се замени традиционалниот начин

МИА Агенција

СДСМ: Заев ќе биде мандатор

МИА Агенција

Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени од Ковид-19 

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција