Измама во Швајцарија: Лажни полицајци од жена одземале милиони франци

Во Цирих, лажни полицајци успеале да измамат една жена и да и одземат 3,6 милиони франци или 3,25 милиони евра.

Лажните полицајци ја убедиле жената да им ги даде парите така што и рекле дека тие на тој начин ќе ја чуваат од крадци.  Според полицијата, крадците со месеци се подготвувале за оваа измама.

Првиот контакт бил остварен во ноември, така што една жена претставувајќи се дека е полицаец, ѝ објаснила на жртвата дека полицијата наводно води истрага за мрежа на крадци, кои во соработка со вработени во банка, одземаат пари. На жената тогаш ѝ било речено дека и нејзините пари се потенцијална цел на крадците.

Следните месеци, жената секој ден добивала телефонски повици од истите лица, кои ѝ кажувале на никој да не пренесува информации, за да не биде загрозена истрагата.

Прочитајте и...  Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Прочитај повеќе

Иван Огњановски, кој има трансплантирано срце: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

МИА Агенција

Цените на бензините, дизелот и екстралесното масло остануваат исти

МИА Агенција

Туристичките работници не отстапуваат од ултиматумот за превозот и платите

МИА Агенција

Утре ќе се расчистува мостот во населбата Превалец кој по невремето е затрупан со гранки и друг смет

МИА Агенција

Учениците и натаму на стенд-бај: Утре продолжуваат преговорите помеѓу МОН и Комисијата за заразни болести

Михаило Донев

Во Белград редови и турканици со денови за ПЦР тестирање за коронавирус

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тројца новозаболени од Ковид-19 во тетовскиот регион

МИА Агенција

Во ЕСМ за 15 години има 1.000 нови вработувања?!

Весна Дамчевска

Почнува пријавувањето на штетите од поплавите во Кочанско

МИА Агенција

Околу 3.000 луѓе се приведени за време на протестите во Белорусија

Слободен печат

Две крводарителски акции неделава, минатата седмица собрани 45 единици крв

МИА Агенција

Тројца заболени од Ковид-19 во Гевгелија

МИА Агенција