Изложбa во КИЦ: „Црно – шарено“ од Дарко Аницин ќе биде отворена во среда

Во ЈУ Културно-Информативен Центар (КИЦ) во Скопје, во изложбениот салон „Империјал 2“, на 27 мај (среда) ќе биде отворена изложбата на цртежи „Црно – шарено“ од ликовниот уметник Дарко Аницин. На изложбата авторот ќе се претстави со 25 цртежи, работени во акрилик на хартија, создадени последнава година. Изложбата ќе биде отворена до 10 јуни 2020 година.

Дарко Аницин (1977, Скопје) дипломирал на ФЛУ-Скопје. Создава графики, цртежи и слики од самите почетоци на своето образование до денес. Тој има современ, специфичен стил на творење, со истакнати и рафинирани визуелни поентирања, што од прва рака говори за графичарски манир на прецизност, чиста и јасна мисла и длабок квалитет на академски уметнички израз.

Прочитајте и...  Халкбанк откупи 300 билети од МНТ во знак на поддршка за културата

Прочитај повеќе

Халкбанк откупи 300 билети од МНТ во знак на поддршка за културата

Слободен печат.

Јована Јаневска: Младите треба повеќе да знаат за современата македонската литература (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Ристески: Ако сакаат да успеат, македонските филмаџии мора да играат по правилата на европската кинематографија (ВИДЕО)

Слободен печат

Макс фон Сидов: Екстремно моќно и неверојатно едноставно

Слободен печат

Први концерти на отворено и со маски во август: Музичарите ќе почекаат за свирки во угостителските објекти

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Здружението на културни промотери се грижи за безбедноста на публиката и сака да придонесе за развојот на културата (ВИДЕО)

Слободен печат

Сунчица Уневска во жирито за арапски филмови на Канскиот фестивал

Слободен печат

Шеесет години „Психо“ – ултимативниот хорор

Слободен печат

Арапскиот филм „Син“: Каде се границите кога ќе се соочите со вашето его

Слободен печат

На роденден кај Петре М. Андреевски во Слоештица

Националните установи до 1 август ќе ја доставуваат нацрт-програмата до Министерството за култура (ВИДЕО)

Слободен печат