Излезе „Културен печат“ број 98 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 98, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ (25-26.09.2021), во својот стандарден формат на осум страници го отвораме со фотографии од свечениот настан во спомен-домот „Блаже Конески“ во Небрегово, а меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има:

– интервју со Спасе Перовски, директор на НУ Стоби-Градско: Стоби е златната белегзија на нашата држава

– разговор со музичарот и продуцент Дориан Јовановиќ: Во основата на сѐ е желбата за свирење и за создавање музика

– свечен настан во спомен-домот „Блаже Конески“ во Небрегово: Славата на бесмртните е бесконечна

– најава на 55. МТФ „Војдан Чернодрински“: Солидна театарска продукција во пандемиската година

– кинематограферот Јани-Петери Паси е добитник на „Златна камера 300“ на 42. ИФФК „Браќа Манаки“

– во Музеј на РСМ се отворени Европските денови на културно наследство

– традиција засилена со младешка енергија на 11. ПМГ Рекордингс Фестивал

– третото издание на меѓународниот фестивал на краток филм „Филмај“ ќе се одржи во Куманово

– издавачката куќа „Или-Или“ го објави преводот на книгата „Чудовиштето“ од бугарскиот писател Владимир Зарев

– „Прозарт Медиа“ го промовираше македонското издание на „Рани јадови“ на Данило Киш

– „Македоника литера“ го објави романот „Катерина, Велика и Мала“ на црногорската писателка Оља Кнежевиќ.

Видео на денот