Излезе „Културен печат“ број 90 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 90, во печатеното издание на „Слободен печат“ (24-25.07.2021), со намален број страници поради Олимпијадата, меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има:

– Филхармонија и „Архангел“ ќе одржат концерт во Градскиот парк на одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес

– албумот „Апокриф“ на Добрила и Дориан дуо е 45. компакт-диск издание на Скопскиот џез фестивал

– разговор со младата српска поетеса Радмила Петровиќ: Полесно е кога си аутсајдер

– заврши јубилејното 20. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“

– Здружението на ликовни критичари „АИКА Македонија“ ја додели наградата „Ладислав Баришиќ“ за 2021

– балетската претстава „Сви марш на плес“ во кореографија на Игор Киров на 26 јули ќе гостува на „Скопско лето“

– групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес

– „Антолог“ ја објави книгата „Потекло“ од босанско-германскиот автор Саша Станишиќ

– „Темплум“ ја објави книгата „Тешко ќе најдеш добар човек“ од Фланери O’Конор

– романот „Црна мајка земја“ од хрватскиот писател Кристијан Новак на македонски јазик е објавен од „ПНВ Публикации“.

Видео на денот