21.8 C
Скопје

Излезе „Културен печат“ број 78 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 78, во печатеното издание на „Слободен печат“ (24-25.04.2021), го отвораме со изложбата „Главните пунктови на македонската ликовна уметност во 70-те и 80-те години“ во Музејот на современата уметност во Скопје, а меѓу содржините има:

– интервју со писателката Румена Бужаровска: Расказот е форма во која сум вљубена

– Здружението на џез музичари го објави првиот албум под етикетата на „ЗЏМ Рекордс“

– Културно наследство: Заштита за битолското Ислахане и скопскиот Аквадукт

– Танц Фест 2021 со „Менада“ за легендарната кореографка Каролин Карлсон

– Ѕидна уметност – мурал како подарок од Кралството Холандија за Град Скопје

– Сеќавање на Богомил Ѓузел со „Твоите пет минути“

– Драмскиот театар во Скопје со порака го одбележа својот 75-ти роденден

– македонскиот лајфстајл бренд „Шизик на ризик“ објави сет од десет разгледници со наслов „Поздрав од Скопје“

– МНК ИКОМ го објави конкурсот за наградата „18 Мај“

– изложба „Цртеж – Експериментален цртеж“ 2021 на ДЛУМ со награда за делото „Композиција 12“ на Росица Лазеска

– книгоиздателството „Арка“ од Смедерево објави два тома за македонските поезија и проза во Србија

– издавачката куќа „Готен“ објави повик за учество во проектот „Превод во движење“.

Поврзани вести

Интервју со Никола Глигоров: Работата на „Скопско лето“, пред сѐ, претставува задоволство

Тони Димков

Разговор со Драган Довлев: Подрумот со кукли како сцена за драмско дејство

Тони Димков

Младата пијанистка Инес Неделковска беше прогласена за музичар на неделата

Тони Димков

Пијанистката Ана Велиновска ќе настапи на два фестивали во Швајцарија

Тони Димков

„Агро лидер“ објави книга со рурална поезија од српската поетеса Радмила Петровиќ

Тони Димков

„Антолог“ промовираше книга од новинарката Весна Дамчевска

Тони Димков

Остави Коментар