Излезе „Културен печат“ број 53 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 53, во печатеното издание на „Слободен печат“ (17-18.10.2020), го отвораме со фотографии за изложба на членовите на фотогрупата „Чкрап!“ од Тетово, а меѓу содржините има:

– интервју со Сања Арсовска, претседателка на СКРМ – Ако нешто не ми одговара, веднаш реагирам и барам солуција

– 39. Скопски џез-фестивал – Џез-музиката стана достапна насекаде

– Таксират Фестивал – концертот на „Архангел“ како звучен премин низ времето

– разговор со Биба Додева за албумот „Незаборавни“ – песни со белег на една младост

– Здружение за унапредување на правата на музичарите „Музика-сега!“ – Здружен обид за бегство од сивата зона

– филмска продукција – во Скопје се снима играниот филм „Мими“

Прочитајте и...  ФОТО: Кијану Ривс драстично го смени изгледот: Повторно е оној „стариот фраер“!

– Кинотеката ја издаде монографијата 40 години ИФФК „Браќа Манаки“

– на свеченост во Кинотеката врачени се наградите „Златен објектив“ на лауреатите Зорка Тодорова-Младеновиќ и Коле Ангеловски

– награди на СМУМ – „Златна лира“ за Скопскиот дувачки квинтет и кларинетистот Бранко Павловски

– нов роман „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски

– мегароман „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски

– втора книга „Паралел“ од Верица Ацеска.

Поврзани вести

Скопски џез-фестивал: Музиката од Скопје стигна до околу 50.000 гледачи во Европа и во светот

Тони Димков

Втора книга: „Паралел“ од Верица Ацеска

Тони Димков

Мегароман: „Сфинга на гневот“ од Жарко Кујунџиски

Тони Димков

Нов роман: „Фантомско стапало“ од Блаже Миневски

Тони Димков

Кинотека: Врачени се наградите „Златен објектив“

Тони Димков

Монографија: Развојот на ИФФК „Браќа Манаки“ е прикажан во хронолошки рамки

Тони Димков

Остави Коментар