Излезе „Културен печат“ број 182 во весникот „Слободен печат“

Масловна страница на „Културен печат“ број 182

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 182, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ (10-11.6.2023), во својот стандарден формат на осум страници меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има:

– интервју со филмската продуцентка Павлина Проевска: Да се биде добар продуцент потребни се истрајност и слепа верба

– разговор со ликовната уметница Билјана Билбилоска: Завршена слика во стварноста не постои

– почна 57. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп со мото „Враќање дома“

– убави емоции и релаксирана атмосфера има на 22. „Оф-фест“ во Скопје

– изложбата „Градот како сцена“ е македонски претставник на Прашкото квадриенале

– нова претстава на сцената на Битолскиот театар е „Брод за кукли“ поставена по текст на Милена Марковиќ и во режија на Кокан Младеновиќ

– деветтото издание на фестивалот за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ќе прикаже филмови за Леонард Коен, Френк Запа и „Леб и сол“

– Младинскиот културен центар го најави првото издание на стрип-фестивалот со наслов „Стрип трип“, што ќе се одржи на 17 и 18 јуни во МКЦ – Скопје

– јубилејното издание на наградата „Денес“ ќе има тројца добитници на наградата

– промовирана е стихозбирката „На врв на јазикот“ од Катица Ќулавкова

– промоција на две книги од Габриела Стојаноска-Станоеска се одржа во Скопје

– поетски избор од творештвото на Иван Антоновски е објавен во Србија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот