Излекувани од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Пациенти што оздравеле од ковид-19 продолжуваат, со недели, а некои и со месеци, да имаат последици во форма на хроничен замор, отежнато дишење, болки во мускулите, некои сакаат да спијат по цел ден, а за некои е голем напор да се качат по скали само еден кат, пишува онлајн магазинот „Јуроп тудеј“.

Истражувањето го спровеле лекарите од клиниката „Џемели“ во Рим, Анџело Карфи и Роберто Бернабеи, испитувајќи 150 пациенти што ја прележале заразата со коронавирусот.

Од испитаните, 87 отсто потврдиле дека имаат најмалку еден од пост-ковид симптомите, најмногу преголем замор, пречки во дишењето, некои имале и психолошки проблеми, а одреден број пациенти по закрепнувањето покажале знаци на посттрауматски стрес.

Речиси сите испитаници имале проблеми со апетитот и намалување на мускулната маса.

Прочитајте и...  Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

– Кoвид-19 е нова болест и ние засега ги знаеме симптомите, но малку се знае за последиците. И затоа ова истражување, прво од ваков вид, е многу важно- изјави Анџело Карфи.

Авторите на истражувањето посочуваат дека е позитивно што не се потврдија стравувањата на лекарите дека болеста ќе остави трајни последици врз белите дробови, црниот дроб, очите и срцето.

Лекарите препорачуваат пациентите што биле лекувани на одделенијата за интензивна нега и биле подложени на оксигенација, редовно да одат на контроли на повеќето внатрешни органи, а мора да поминат и низ долг период на физичко и психичко закрепнување.

Помагаат белите дробови побрзо да закрепнат – Вежби што треба да ги прават пациентите со ковид-19

Прочитај повеќе

Дејвид Бекам со децата на одмор во Грција, Викторија не е со нив

Слободен печат

7 најдобри астро комбинации за брак: Дали сте меѓу нив?

Слободен печат

Шерон Стоун: Ја измамив смртта трипати! Како ќе умрам следниот пат?

Слободен печат

Шон Конери е избран за најдобриот Џејмс Бонд во историјата (ФОТО)

Слободен печат

ФАСТ-тест – за брзо препознавање на мозочен удар

Слободен печат

Хороскоп за 13 август: Животот е убав за оние што знаат да го живеат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За шест години проживеа како за шест животи: Неверојатниот подем и пад на Жан Мишел Баскија (ФОТО/ВИДЕО)

В.Т.

Што се случува тука? Српската пејачка Милица Павловиќ го прослави роденденот, гушкајќи и бакнувајќи го Аца Лукас! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Повеќе не живеат во Лос Анџелес – Меган и Хари повторно се преселија во нова вила до уште попознати соседи

Слободен печат

Копија на мама: Манекенката Катарина Ивановска објави фотографија од својата ќерка Кира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Турскиот заводник го чека првото дете со сопругата, а се шпекулира дека за време на бременоста ја изневерил со колега

Слободен печат