Изградба на нов кружен тек ја претвори Тирана во „воена зона“ (ФОТО)

Рушење на објекти каде е планирана изградба на кружен тек во Тирана изутринава предизвика судири меѓу жителите кои се спротивставуваат на ова акција и албанската полиција.

Според фотографиите кои ги објавија албанските медиуми, населбата наречена “Астира“ во главниот град на албанија изутринава личела на “воена зона“.

Полицијата употребила солзавец за да ја растури толпата на жителите кои се спротивставуваат на рушење на објектите.

Фото: Топ чанел

Жителите на областа „Астира“ во Тирана веќе втора година протестираат против изградба на нов кружен тек, со кој се предвидува и рушење на неколку околни објекти. Сепак, денеска започна рушењето на објектите кои се изградени без дозвола и за кои сопстевниците претходно добиле компензација поради нивното отстранување.

Прочитајте и...  Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила
Фото: Топ чанел

„Топ Чанел“ јавува дека поради судирите повредени се 12 лица и дека тие биле пренесени во болница, од кои пет полицајци и седум жители.

– Доколку сте земале пари или процент  за рушењето на зградите, разумно е да престанете со саботажа на Тирана – се огласи градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, коментирајќи ја денешната состојба.

Фото: Топ чанел

Прочитај повеќе

Зибери: Верувам во поддршката на илјадници граѓани

МИА Агенција

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

МИА Агенција

Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

МИА Агенција

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на граѓанинот

МИА Агенција

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНE го осуди објавувањето на снимките, бара истрага од надлежните

МИА Агенција

Шахпаска: Негласањето носи ризик да изгубиме се што постигнаме заедно

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

МИА Агенција

Мисајловски од Куманово: Обнова насекаде и за сите

МИА Агенција

Грчките весници со анализи во пресрет на изборите кај нас

МИА Агенција

Стојаноска: Решение за Русино и безусловна забрана на увоз на опасен отпад

МИА Агенција

НСДП до граѓаните: Излезете на 15 јули и учествувајте во носењето на големата одлука да продолжиме напред

МИА Агенција

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

МИА Агенција