12 C
Скопје

Изгоре сириски бегалски камп во Либан

Во бегалски камп во Либан, каде се сместени бегалци од Сирија изби пожар, при што полесно се повредени четири лица, а изгореа сите шатори.

Пожарникарите го ставиле огнот под контрола по пет часа, а повеќето од 300 бегалци беа принудени да го напушптат кампот.

Пожарот избил по физичка пресметка помеѓу членовите на либанско семејство и сириските бегалци. Либиската армија покрена истрага и потрага по одговорните за пожарот.

Мисијата на Високиот комесаријат на Обединети нации за бегалци (УНХЦР) соопшти дека во кампот биле сместени 375 луѓе.

Прочитајте и...  Роверот на НАСА првпат се движеше по површината на Марс

Поврзани вести

Најмалку 20 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Могадишу

Слободен печат

СЗО: Целиот извештај со резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина ќе биде презентиран следната недела

Слободен печат

ВИДЕО: Трагедија во Флорида: Се сруши покривот на училиште, најмалку 12 повредени од кои 7 се деца

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Експлозии во две сириски рафинерии во близина на границата со Турција

Слободен печат

Бесими: Постигнавме пониска каматна стапка за еврообврзбицата од многу европски земји со повисок кредитен рејтинг

Слободен печат

Зедер: Да не се политизира одобрувањето на „Спутник V” во ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар