ИЗГЛАСАНАТА НЕДОВЕРБА НА ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОКОЛЕБА: Романската премиерка во заминување останува на чело на нејзината партија – Слободен печат
ВестиРегион

ИЗГЛАСАНАТА НЕДОВЕРБА НА ВЛАДАТА НЕ ЈА ПОКОЛЕБА: Романската премиерка во заминување останува на чело на нејзината партија

На прашањето што ќе направи доколку од неа се побара да направи чекор назад, таа одговори дека „нема намера да отстапи".

Романската премиерка Виорика Данчила, по денешното изгласување недоверба на нејзината влада, изјави дека нема да поднесе оставка како лидер на Социјалдемократската партија (СДП) и нема за што да биде обвинета.

– Знаете дека бев избрана на конгрес. Останувам во раководството на СДП – истакна Данчила, откако на заедничката седница на двата дома на парламентот во Букурешт вкупно 238 пратеници и сенатори се изјаснија дека сакаат оставка на владиниот кабинет.

На прашањето што ќе направи доколку од неа се побара да направи чекор назад, таа одговори дека „нема намера да отстапи”.

Данчила нагласи дека не е виновна за ништо, додавајќи дека владата приложила мерки кои се добри за населението и кои позитивно се оценети од граѓаните.

Таа, исто така, изрази увереност дека ќе влезе во вториот круг од претседателските избори, кои ќе се одржат следниот месец.

Романската опозиција сега има десет дена да предложи нов премиер, кој треба да биде одобрен од шефот на државата Клаус Јоханис. Потоа мандатарот и целиот состав на новиот владин кабинет треба да добијат доверба од Парламентот, за да можат да стапат на должност.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close