Изгаснат е пожарот на депонијата Русино

Состојбата по избувнувањето на пожар на регионалната депонија Русино, близу Гостивар од утрово е стабилна. Локалните власти велат дека огнот е изгаснат, но непријатна миризба сé уште се чувствува на повеќе места низ градот. Пожарот на депонијата се појави во саботата наутро и предизвика реакции на граѓаните кои се жалеа на чадот и лошата миризба и стравуваа од еколошка катастрофа. Речиси 24 часа по реакциите на надлежните служби, огнот беше локализиран и ставен под контрола, но заради временските услови постои ризик од повторно палење на отпадот.

– Пожарот од вчера е изгаснат со ангажманот на повеќе приватни фирми и наши екипи. Состојбата засега е стабилизирана, но од одредени жаришта се појавува чад. Наши екипи се на самото место со неколку машини кои би реагирале веднаш, заради ризикот од повторна појава на пожар, топлото време и временските услови кои владеат таму и ќе останат, велат од ЈП Комуналец.

Прочитајте и...  „Плачам ноќе, моите деца легнуваат со празен стомак“- Пандемијата го фрли на колена Лос Анџелес

За справување со пожарот Дирекцијата за заштита и спасување ангажираше градежни машини како поддршка на ТППЕ Гостивар и Комуналното претпријатие на Гостивар. Екипа од подрачното одделение на ДСЗ Дирекцијата за заштита и спасување кои се вклучија во справувањето со огнената стихија и денес се на самото место и следат состојбата.

Гостиварските еколози, пожарот го оценија како огромна еколошка катастрофа по животната средина и здравјето на луѓето.

– Односот на одговорните е неприфатлив, бидејќи никој не излезе со официјален став и препораки да им каже на граѓаните што да прават и како да се заштитат од штетните гасови на кои беа изложени, наведуваат од здружението „Гв Еко” и побараа конечно да се уреди оваа депонија и да се спречи загадувањето на околината.

Прочитајте и...  Легендарната Софија Лорен наполни 86 години: Феноменална и во деветтата деценија од животот (ФОТО)

Причините за појавата на пожар на регионалната депонија Русино не се познати, но се претпоставува дека дошло до самозапалување предизвикано од топлото време. Брзата реакција на пожарникарите во саботата наутро беше попречена заради изведувањето на градежни работи и реконструкција на патот што води до депонијата.

Прочитај повеќе

Хрватската амбасадорка Андраси: Имавме ситуација каде ЕУ поради една земја членка ги забави преговорите

МИА Агенција

Стратешки приоритет: „Ербас” најавува авиони на водород до 2035 година

Слободен печат

ССК бара месечната финансиска помош од 14.500 денари да продолжи до март 2021

Маријана Митровска

При обид за влез во Канада: Уапсена жена која е осомничена за писмото со отров до Белата куќа

Слободен печат

Евротинк: Регионот станува сè поважен производител на наркотични средства, пред сè на канабисот

Слободен печат

Наставници со креативни идеи за он лајн настава: Виртуелни тури во зоолошки и музеи, гледање драми (ВИДЕО)

Михаило Донев

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казни за несовесни возачи: 17 лица возеле без возачка, а 150 возеле брзо

Слободен печат

„Облече“ дрес на Републиканците: Орбан навива за победа на Трамп на изборите во САД

Слободен печат

СДСМ: Граѓаните бараат и очекуваат ред и неселективна правда, секој што се огрешил ќе одговара

Слободен печат

Легендарната Софија Лорен наполни 86 години: Феноменална и во деветтата деценија од животот (ФОТО)

Слободен печат

Се бара враќање на рестриктивните мерки: Трет бран на ковид-19 во Иран

Слободен печат

Мајките кои се на породилно и денеска ќе излезат на протест пред Влада

Слободен печат