Изгаснат е пожарот на депонијата Русино - Слободен печат

Изгаснат е пожарот на депонијата Русино

Состојбата по избувнувањето на пожар на регионалната депонија Русино, близу Гостивар од утрово е стабилна. Локалните власти велат дека огнот е изгаснат, но непријатна миризба сé уште се чувствува на повеќе места низ градот. Пожарот на депонијата се појави во саботата наутро и предизвика реакции на граѓаните кои се жалеа на чадот и лошата миризба и стравуваа од еколошка катастрофа. Речиси 24 часа по реакциите на надлежните служби, огнот беше локализиран и ставен под контрола, но заради временските услови постои ризик од повторно палење на отпадот.

– Пожарот од вчера е изгаснат со ангажманот на повеќе приватни фирми и наши екипи. Состојбата засега е стабилизирана, но од одредени жаришта се појавува чад. Наши екипи се на самото место со неколку машини кои би реагирале веднаш, заради ризикот од повторна појава на пожар, топлото време и временските услови кои владеат таму и ќе останат, велат од ЈП Комуналец.

Прочитајте и...  Додик: Гудбај БиХ, велком РС-егзит

За справување со пожарот Дирекцијата за заштита и спасување ангажираше градежни машини како поддршка на ТППЕ Гостивар и Комуналното претпријатие на Гостивар. Екипа од подрачното одделение на ДСЗ Дирекцијата за заштита и спасување кои се вклучија во справувањето со огнената стихија и денес се на самото место и следат состојбата.

Гостиварските еколози, пожарот го оценија како огромна еколошка катастрофа по животната средина и здравјето на луѓето.

– Односот на одговорните е неприфатлив, бидејќи никој не излезе со официјален став и препораки да им каже на граѓаните што да прават и како да се заштитат од штетните гасови на кои беа изложени, наведуваат од здружението „Гв Еко” и побараа конечно да се уреди оваа депонија и да се спречи загадувањето на околината.

Прочитајте и...  Борбата против даночните измами во Франција донела девет милијарди евра во буџетот

Причините за појавата на пожар на регионалната депонија Русино не се познати, но се претпоставува дека дошло до самозапалување предизвикано од топлото време. Брзата реакција на пожарникарите во саботата наутро беше попречена заради изведувањето на градежни работи и реконструкција на патот што води до депонијата.

Прочитај повеќе

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Остави Коментар

11 + Шестнаесет =

Прочитај повеќе

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

МИА Агенција

Во воздушните напади за викендот во Јемен загинаа 35 лица

МИА Агенција

Швајцарија е најскапа за живеење, Македонија на 113 место

Слободен печат