Издадено највисоко предупредување за британските бродови во водите на Иран – Слободен печат
ВестиПланета

Издадено највисоко предупредување за британските бродови во водите на Иран

Предупредувањето следува откако претходно денеска британската влада соопшти дека три ирански брода се обиделе да му го блокираат влезот на британски танкер

Велика Британија издаде највисоко предупредување за бродови кои пловат со знамето на оваа земја во водите на Иран.

Предупредувањето следува откако претходно денеска британската влада соопшти дека три ирански брода се обиделе да му го блокираат влезот на британски танкер, но дека се повлекле по предупредување на британскиот воен брод.

Во соопштението на претсетавници на британската влада стои дека такерот се нашол меѓу иранските бродови и бродот на британската морнарница, која упатила вербално предупредување, по што иранските бродови го промениле правецот.

Инцидентот се случил речиси една недела откако Британската кралска морнарница запленила еден ирански танкер кај Гибралтар поради сомнение дека ги крши санкциите носејќи нафта за Сирија, пренесува Ројтерс.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close