Избришавте важен документ? Не е крај, постои начин да го вратите

Кога бараме документ во корпа за отпадоци, но тој е трајно избришан – се појавува проблем.

Доколку не постои првата трага од избришаниот документ во садот за отпадоци, иконата Recycle Bin на работната површина на компјутерот – Не  е сè изгубено!

Мајкрософт има решение за ова. Ваквите проблеми се решаваат со нова алатка наречена Windows File Recovery.

Оваа алатка овозможува корисниците да ги зачуваат документите кога ќе ги избришеме од датотеките. И во случај на дефект на компјутерот, алатката ги чува сите записи.

Враќањето датотеки во Windows овозможува да ги зачувате личните информации, вклучувајќи фотографии, видеа, документи и важни податоци за кои мислевме дека се изгубени засекогаш.

Алатката може да се користи за зачувување документи од хард диск, USB меморија и мемориски картички.

Прочитајте и...  Хороскоп за 8 август: Прекрасен ден, ќе се ослободите од сомнежите и ќе бидете полни со самодоверба

Тоа што е отежнувачка околност за користење на оваа алатка е што корисниците мора да бидат понапредни корисници на оперативниот систем Windows, бидејќи тоа е основа за работата на Microsoft Comand Prompt.

Како работи оваа алатка?

Враќањето на датотеки со Windows функционира на таков начин што кога датотеката е избришана од вашиот компјутер, таа не исчезнува целосно. Меѓутоа, нејзиниот простор на дискот е обележан како бесплатен за пишување нови податоци. Сè додека не се внесат нови податоци на тоа место, постои шанса избришаниот документ да биде зачуван.

Погледнете на видеото подолу:

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат